Uji i kokosit është i pasur me vitamina, lëndë ushqyese dhe antioksidantë. Në e krahasojmë me ujin e zakonshëm, uji i kokosit është një zgjedhje më e shëndetshme pasi përmban vitamina dhe elektrolite që nuk gjenden në ujin e rubinetit.

Në fakt, uji që vjen nga arra e kokosit thuhet se forcon sistemin imunitar, ka veti anti-plakje dhe rrit funksionimin e zemrës.

Shihni më poshtë disa nga përfitimet e konsumimit të ujit të kokosit:

Ndihmon në humbjen e peshës

Ndihmon në pastrimin e lëkurës

Është një alternativë e mirë për pijet energjike

Lufton dhimbjen e kokës

Ul presionin e gjakut

Përmirëson funksionin e tretjes

Përmban aminoacide./albeu.com