Moti sot do të jetë me diell dhe i ngrohtë dhe me vranësira mesatare. Pasdite në më shumë vende do të jetë jostabil dhe me reshje të dendura të shiut, të përcjella me bubullima. Temperatura minimale do të jetë në interval prej 11 deri në 19 gradë, derisa ajo maksimale nga 27 deri në 36 gradë Celsiusë.

Në Shkup dhe rrethinë moti do të jetë i ngjashëm, paradite me diell dhe vranësira mesatare. Padite moti do të jetë jostabil dhe me reshje të shkurtra shiu. Temperatura minimale do të ulet në 16 gradë, ndërsa ajo maksimale do të arrij në 33 gradë Celsiusë.