Morgan Freeman sot feston ditëlindjen dhe mbush plot 84 vjet jetë.Ai është një aktor, regjisor dhe tregimtar amerikan.

Freeman është shfaqur në një varg zhanresh filmash që portretizojnë role karakteri dhe është veçanërisht i njohur për zërin e tij të veçantë.