Përfaqësuesja e Kosovës në fitboll me 4 golat që ishënoi sulmuesi Vedat Muriqi mundi përfaq⌂suesen e San Maronos me rezultatin 4:1 në ndeshjen miqësore që sot u zhvillua na stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Pë Kosovën ishte kjo fitorja e 18-të nga 50 ndeshjete zhvilluara prej pranimit në UEFA e FIFA, ndërsa regjistron 22 humbje dhe 10 barazime.

Autor i katër golave për Kosovën i shënoi Vedat Muriqi në mintën e 27-të, . 45-të, 46 dhe në minutën e 76 nga penaltia Muriqi shkroi historinë duke u bërë lojtari i parë në histori të Kosovës që në një ndeshje realizon katër herë. Golin e nderit për San Marinon e shënoi Tomasini në minutën e 85-të ,Miqësorja e radhës do të jetë me Maltën të premten, derisa më pas javën e ardhshme kundër Guineas më 8 qershor dhe kundër Gambisë më 11 qershor.

Në ndeshjet tejra miqësore që zhvilluan sot u shënuan këto rezultate: Kroacia – Armenia 1-1, Slovakia – Bullgaria 1-1 dhe Maqedonia e Veriut – Slovenia 1-1.