Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut, Ri Son Gwon, ka hedhur poshtë ofertën e SHBA për të kryer negociata pa kushte mbi programin sekret të armëve bërthamore të vendit komunist.

“Ne as nuk po shqyrtojmë mundësinë e ndonjë kontakti me SHBA, e lëre më ta kemi atë, gjë që nuk do të na çonte askund. Bisedime të tilla do të merrnin vetëm kohë të çmuar”, theksoi ai në një deklaratë.

Kim Yo Jong, motra me ndikim e diktatorit të Koresë së Veriut Kim Jong Un, akuzoi SHBA për pritje të rreme pasi i dërguari i tij i posaçëm në Korenë e Veriut përsëri propozoi mundësinë e bisedimeve pa kushte gjatë një vizite në Seul.

Bisedimet midis Uashingtonit dhe Phenianit nuk kanë bërë asnjë përparim që nga takimi i dështuar i Vietnamit në 2019 midis presidentit të atëhershëm të SHBA Donald Trump dhe Kim Jong Un.

Që kur presidenti i SHBA Joe Biden mori detyrën, Koreja e Veriut duket se po ndjek një qasje të pritjes dhe të vëzhgimit.

Kim deklaroi javën e kaluar se vendi i tij i izoluar duhet të jetë “i përgatitur për dialog dhe konfrontim” me SHBA -të.