Njerëz të armatosur të maskuar kanë vrarë 10 pastrues minash që punojnë për Halo Trust në provincën veriore të Baghlanit të Afganistanit dhe plagosën më shumë se një duzinë.

Punëtorët u vranë kur persona të armatosur hynë në kompleksin e tyre në 21:50 (17:20 GMT) të martën, pasi ata kishin kaluar një ditë duke hequr mina nga një fushë.

Grupi i Shtetit Islamik (IS) tha se kishte kryer sulmin. Zyrtarët afganë kishin fajësuar Talibanët, të cilët mohuan përfshirjen.

CEO i Halo Trustit, James Cowan, i tha BBC se talibanët lokalë, përkundrazi, kishin ndihmuar në pasojat.

ISIS pranoi krimin përmes një deklarate në aplikacionin e mesazheve të Telegramit.

Ndryshe, dhuna është rritur në Afganistan që kur SHBA-ja filloi të tërheqë trupat e saj të fundit më 1 maj.

Largimi i trupave ndërkombëtare vjen në mes të një bllokimi në bisedimet e paqes midis qeverisë afgane dhe talebanëve.