Më 22 Shkurt 2020, Tyson Fury ndaloi Deontay Wilder në raundin e shtatë të revanshit të tyre, duke u bërë njeriu i parë që e mundi atë në karrierën e tij profesionale.

Amerikani i pamposhtur më parë ishte 42-0-1 (41 KO) duke shkuar në atë periudhë, me të metën e tij të vetme që ishte barazimi i vitit 2018 me Fury – të cilin shumë menduan se ai e meritoi humbjen.

Përveç luftimeve të tij me “Gipsy King”’, Wilder kishte qenë një kampion perandorak.

Ai nokautoi çdo kundërshtar me të cilin u përball, me përjashtim të Bermane Stiverne në takimin e tyre të parë.

Wilder bëri rregullime për këtë duke nokautuar Stiverne brenda një raundi të revanshit të tyre.

Edhe Kubani i talentuar, teknik, Luis Ortiz nuk mund t’i shmangej dorës së djathtë të Wilder – duke humbur ndaj tij dy herë pavarësisht se në dukje kryesonte në pikë.

Fury i tha TV iFL vitin e kaluar: “Deontay Wilder, pa asnjë, madje edhe sot, është boksieri i peshave të rënda më i rrezikshmi që egziston.

“Ai do të fshinte dyshemenë me çdo peshe tjetër të rëndë atje, përveç meje.

“Dhe unë gjithashtu besoj se Oleksandr Usyk do t’i jepte atij probleme, dhe do të triumfonte kundër Amerikanit.

“Janë të vetmit dy persona në divizionin e peshave të rënda gjallë sot që mund t’i japin telashe Deontay Wilder.

“Ata janë unë dhe Oleksandr Usyk”.