Shefi i OKB-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se situata në Gazë është shqetësuese për krizën humanitare.

“Në përshkallëzimin e fundit të konfliktit, dhjetëra incidente që përfshijnë punonjës shëndetësorë dhe objekte shëndetësore kanë ndodhur. Për më tepër, testimi dhe vaksinimi Covid-19 janë ndikuar rëndë. Kjo krijon rreziqe shëndetësore për botën në tërësi”, tha ai.

Lufta e përshkallëzuar nuk është ndalur që prej orëve të para të mëngjesit të së premtes.

Ndërsa kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është zotuar se do të vazhdojë të përgjigjet me forcë ndaj sulmeve me raketa ndaj Gazës.