Ish-ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu, ka reaguar ekskulzivisht për MCN mbi vendimin e DASH për t’i ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara, ish-kryeministrit Sali Berisha.

Ish-kryediplomati tha se vendimi ishte një bombë për politikën shqiptare.

“Vendimi ishte një bombë për politikën shqiptare”, shprehet ish- ambasadori.

Por gjatë punës sime si ambasador në vitet 2010-2014, në Shqipëri, raportet e Arvizusë dhe Berishës kanë qenë të ftohta.

Gjatë largimit të tij nga Shqipëria, Berisha u shpreh se Aleksandër Arvizu po ikte si një mik i Edi Ramës.