Një anije kozmike kineze zbriti me sukses në sipërfaqen e Marsit të shtunën, më 15 maj njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua, duke e bërë Kinën vendin e dytë pas Shteteve të Bashkuara që zbarkoi në Planetin e Kuq.

“Anija kozmike Tianwen-1 u ul në një fushë të gjerë të njohur si Utopia Planitia, “duke lënë një gjurmë kineze në Mars për herë të parë”, tha Xinhua.

Presidenti kinez Xi Jinping dha ​​një mesazh urimi për të gjithë njerëzit e përfshirë në mision.

“Ju ishit mjaft të guximshëm për sfidën, ndoqët përsosmërinë dhe vendosët vendin tonë në radhët e përparuara të eksplorimit planetar,” tha ai.

“Arritja juaj e jashtëzakonshme do të gdhendet përgjithmonë në kujtimet e mëmëdheut dhe të njerëzve”.

Koha zyrtare e uljes ishte 23:18 GMT (07:18 ora e Pekinit), tha Xinhua, duke cituar Administratën Kombëtare të Hapësirës të Kinës. Roverit iu deshën më shumë se 17 minuta për të shpalosur panelet diellore dhe antenën e saj dhe për të dërguar sinjale te kontrolluesit në tokë më shumë se 320 milion kilometra larg.

Rover, i quajtur Zhurong, tani do të vëzhgojë vendin e uljes para se të niset nga platforma e tij për të kryer inspektime. Emri i tij vjen nga një perëndi mitike e zjarrit dhe Zhurong ka gjashtë instrumente shkencorë duke përfshirë një aparat fotografik me rezolucion të lartë.

Ai do të studiojë tokën sipërfaqësore të planetit dhe atmosferën. Zhurong do të kërkojë gjithashtu shenja të jetës antike, duke përfshirë çdo pikë ujë nën sipërfaqe dhe akull, duke përdorur një radar që depërton në tokë.

Tianwen-1, ose “Pyetjet në qiell”, pas një poezie kineze të shkruar dy mijëvjeçarë më parë, është misioni i parë i pavarur i Kinës në Mars. Një sondë e bashkë-nisur me Rusinë në 2011 nuk arriti të largohet nga orbita e Tokës.

Anija kozmike prej pesë tonësh shpërtheu nga ishulli jugor kinez Hainan në korrik të vitit të kaluar.

Pas më shumë se gjashtë muajsh në tranzit, Tianwen-1 arriti në Planetin e Kuq në shkurt, ku kishte qenë në orbitë që atëherë.

Nëse Zhurong vendoset me sukses, Kina do të ishte vendi i parë që orbiton, zbarkon dhe lëshon një rover në misionin e saj të parë në Mars.

Ulja e parë e suksesshme u bë nga Viking 1 i NASA-s në korrik 1976 dhe më pas nga Viking 2 në shtator të atij viti. Një sondë e Marsit e lëshuar nga ish Bashkimi Sovjetik zbarkoi në Dhjetor 1971, por komunikimi humbi disa sekonda pas uljes.

Kina po ndjek një program ambicioz hapësinor. Po teston anije kozmike të ripërdorshme dhe po planifikon gjithashtu të krijojë stacion hënor me njerëz.

Në një koment të botuar të shtunën, Xinhua tha se Kina “nuk po kërkonte të konkurronte për udhëheqje në hapësirë” por ishte e vendosur të “zbulonte sekretet e universit dhe të kontribuonte në përdorimin paqësor të hapësirës nga njerëzimi”.