Policia në Florida ka arrestuar një burrë të akuzuar për përpjekjen për të rrëmbyer një vajzë 11-vjeçare në një stacion autobusi ndërsa ishte e armatosur me një thikë.

Sherif Chip Simmons i Zyrës së Sherifit të Qarkut Escambia, në qytetin e Pensacola pretendoi se i dyshuari i shkoi vajzës me një makinë të bardhë, u hodh nga automjeti dhe vrapoi drejt saj duke mbajtur një armë në dorë.

“Ajo luftoi derisa më në fund ajo ishte në gjendje të lirohej nga rrëmbyesi i saj i ardhshëm”, tha Simmons gjatë një konference për shtyp të martën në mbrëmje, duke e përshkruar burrin e arrestuar si një “kafshë”.

Hetuesit bënë arrestimin pasi bënë kontrolle shtëpi më shtëpi në zonën West Pensacola dhe identifikuan automjetin e bardhë të treguar në pamje.

Ata thanë se i dyshuari, emri i të cilit po mbahet i fshehtë nga oficerët për të shmangur rrezikimin e hetimeve, e kishte lyer makinën në të njëjtën ditë të rrëmbimit në tentativë.

I dyshuari, për të cilin policia tha se kishte një “histori të gjerë kriminale” përfshirë vepra seksuale, është akuzuar për tentim rrëmbimi dhe sulm të rëndë me thikë.