Gjatë ditës së sotme do të mbaj mot me diell dhe vranësira mesatare. Në pjesët perëndimore të vendit do të ketë kushte për reshje të shiut lokal, do të fryj dhe erë mesatare deri e përforcuar nga drejtimi perëndimorë. Temperatura minimale do të jetë në interval prej 5 deri në 12 gradë, ndërsa ajo maksimale nga 18 deri në 27 gradë Celsiusë.

Në Shkup dhe rrethinë moti do të jetë i ngrohtë dhe me vranësira mesatare. Temperatura minimale do të ulet në 8 gradë, ndërsa ajo maksimale do të arrij deri në 25 gradë Celsiusë.