Zhvillimet e reja në Lindjen e Mesme kanë zhvendosur vëmendjen e Turqisë, por jo aq sa të ndryshojnë planifikimet e kryediplomatit turk, Mevlut Cavushoglu për të vizituar Athinën në fund të muajit maj.

Ministri i Jashtëm turk ka në plan të vizitojë Athinën në ditët e fundit të majit. Data e saktë e mbërritjes së ministrit turk nuk është vendosur ende dhe negociatat e mëtejshme priten me qeverinë greke.

Përveç axhendës së bisedimeve, negociatat duhet të zhvillohen për programin e Çavushoglu, pasi Nikos Dendias kishte vizituar Stambollin në prill dhe kishte udhëtuar në Ankara të nesërmen. Ndërkohë, një zëdhënës i presidencës turke tha se trupat turke po qëndronin në Libi. Në një intervistë me Hürriyet, ai tha se Turqia ishte në Libi për shkak të marrëveshjes që kishte nënshkruar me qeverinë e Tripolit në 2019.

“Arsyeja kryesore e pranisë së ushtrisë sonë është të sigurojë trajnim. Ne e dimë se disa qarqe po bëjnë presion ndaj udhëheqësve libianë për të tërhequr forcat turke. Sidoqoftë, Libianët treguan një qëndrim të qartë dhe u theksoi atyre se prania jonë do të vazhdojë në kuadrin e marrëveshjes “, tha zëdhënësi i Presidentit Erdogan.

Turqia pretendon se ka ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshme për t’iu afruar Brukselit. “BE duhet të ndërmarrë hapa të qartë. Për çështjen e azhurnimit të bashkimit doganor dhe marrëveshjes së refugjatëve, topi është në fushën e BE. Ne kemi përmbushur të gjitha detyrimet tona. Ata duhet të paraqesin një vizion, në vend që ta përdorin Turqinë për ambiciet e tyre karrieriste personale”, tha më tej zëdhënësi i Erdogan.

Sa i përket marrëdhënieve me Uashingtonin, zëdhënësi i presidentit turk pretendoi se përjashtimi i Ankarasë nga programi i bashkëprodhimit F-35 ishte “i paligjshëm” dhe theksoi se qeveria turke po priste që SHBA të tërhiqej për këtë çështje.

“Ne nuk shohim ndonjë rrezik, ose kërcënim të sigurisë në çështjen e F-35”, tha ai, duke iu referuar furnizimit të S-400 rusë.