Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Arabe Ahmed Abul Geit ka fajësuar Izraelin për përshkallëzimin e fundit të dhunës dhe i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të ndërhyjë ndërsa konflikti vazhdon.

“Javët e fundit, asnjë incident i dhunshëm nuk është iniciuar nga pala palestineze. Nuk ka pasur asnjë incident të vetëm në të cilin palestinezët kanë filluar një provokim ose përshkallëzim,” tha Abul-Geit në një takim virtual të ministrave të jashtëm arabë.

Ai akuzoi Izraelin për “politikë të pamatur” dhe paralajmëroi komunitetin ndërkombëtar të ndalonte fajësimin e izraelitëve dhe palestinezëve.

Sirenat paralajmëruese të sulmit ajror u dëgjuan në Tel Aviv të martën në mbrëmje dhe disa shpërthime u dëgjuan në qendër të qytetit.

Paralajmërimi i sulmit me raketa erdhi pasi ushtria izraelite shkatërroi Kullën shumëkatëshe Hanadi, gjoja një ndërtesë banimi, e cila gjithashtu strehonte zyrat e anëtarëve të Hamasit në Rripin e Gazës.

Qiramarrësit e ndërtesës u paralajmëruan para sulmit dhe u tha që të largoheshin nga ndërtesa, thanë dëshmitarët okularë.

Një zëdhënës i Hamasit kishte kërcënuar më parë një sulm të fuqishëm me raketa në Tel Aviv nëse Kulla Hanadi shkatërrohej.

Militantët palestinezë hapën qindra raketa nga Rripi i Gazës drejt Izraelit të Martën ndërsa Izraeli kryente sulme ajrore në Rripin e Gazës.

Shkallëzimi midis izraelitëve dhe palestinezëve “duhet të ndalet menjëherë,” tha sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres në një deklaratë të martën, duke shtuar se ai ishte “seriozisht i shqetësuar” për zhvillimin e situatës.

“Forcat izraelite të sigurisë duhet të jenë jashtëzakonisht të përmbajtur dhe të peshojnë përdorimin e tyre të forcës. Shkrepja e pa selektuar e raketave dhe granatave në vendbanimet izraelite është e papranueshme,” tha ai.