Një pjesë e një rakete të lëshuar nga agjencia kineze e hapësirës parashikohet të bëjë një kthim të shpejtë dhe të pakontrolluar në Tokë natën e së shtunës vonë, por derisa është ende e paqartë se ku dhe kur do të zbresë seksioni përforcues 30 metra, shumica e ekspertëve mendojnë se rreziku për goditjen e një qendre të popullsisë është i ulët.

Sipas Forbes, përcjell Telegrafi, raketa Long March-5B u lëshua javën e kaluar që bartte një modul për një stacion hapësinor kinez, por ndryshe nga shumica e lansimeve të raketave, përforcuesi thelbësor hyri në orbitën e Tokës me shpejtësi të lartë në vend që të binte menjëherë përsëri në Tokë, dhe graviteti tani po e tërheq atë drejt planetit.

Seksioni i raketës po lëviz aq shpejt sa është e vështirë të parashikohet se ku do të hyjë përsëri: Korporata Aerospace pret që të hyjë sërish mbi Atlantikun e Veriut jashtë Spanjës, por supozimet e mëparshme e vendosën atë pranë Zelandës së Re, Madagaskarit dhe Bermudës.

Studiuesit thonë se shanset që rrënojat të rrëzohen në një ndërtesë – ose te një person janë jashtëzakonisht të pakta, kryesisht për shkak se oqeanet mbulojnë mbi 70 për qind të sipërfaqes së Tokës.

Ministria e jashtme e Kinës tha të premten se pjesa më e madhe e mbeturinave nga raketa do të digjet gjatë hyrjes, megjithëse inxhinieri i Korporatës Aerospace, Marlon Sorge, tha se deri në 10 tonë metrikë mbeturinash mund të shpëtojnë nga rënia në Tokë.

Ministria e Punëve të Jashtme të Kinës pohoi këtë javë se është “praktikë e zakonshme” që raketat si Long March të digjen pasi të hyjnë në atmosferë.

Megjithatë ekspertët thonë se nuk është e zakonshme që pjesët masive të raketave të paraqesin këtë lloj kërcënimi.

Në kushte normale, përforcuesit e raketave janë të krijuara për t’u shkëputur dhe për t’u drejtuar qëllimisht drejt oqeanit në një mënyrë të kontrolluar, në vend që të hyjnë në orbitë dhe të anohet në mënyrë të paparashikueshme drejt Tokës.

E astrofizikanti i Harvardit, Jonathan McDowell tha për CNN se raketa po udhëton me 18,000 milje në orë (rreth 300 mijë kilometër në orë), që do të thotë se një ndryshim i vogël në orbitën e saj do të ndryshonte trajektoren e saj në mënyrë të konsiderueshme.

Pjesa më e madhe e raketës ka të ngjarë të digjet gjatë ri-hyrjes, por ekspertët shqetësohen se disa mund të bien përsëri në Tokë.

Megjithëse mund të godasë një zonë të populluar, ka shumë të ngjarë që nuk do të ndodhë. Pjesa më e madhe e sipërfaqes së Tokës është oqean, dhe shumica e tokës së saj është e pabanuar.

Herën e fundit një raketë kineze 5B, e ngjashme me atë që u lëshua këtë herë, hyri në atmosferë – dhe mbeturinat thuhet se ranë në ndërtesa në dy fshatra në Bregun e Fildishtë.

Lënia e “mbeturinave” për të hyrë në atmosferë, të pakontrolluara, është “e papranueshme”, vlerëson McDowell për Space News.

“Që nga viti 1990 asgjë mbi 10 tonë nuk është lënë qëllimisht në orbitë për t’u rikthyer pakontrolluar”, tha ai.