Janë bërë publike detaje të dosjes së prokurorisë për të akuzuarit për vrasjen e Mehmet Qemës mbrëmjen e 10 majit 2021 në lagjen “5 maji” në Tiranë.

Qema ndryshe njihej për publikun me nofkën “Tallman” dhe kishte shoqëri me disa nga reperët e showbizit shqiptar si Getinjo, Mozzik, Stresi, po ashtu ishte edhe menaxher i reperit, Marin.

Në Gjykatën e Tiranës sot doli i dyshuari Marjus Dema, për vlerësimin e masës së sigurisë ndaj tij, pasi që i njëjti po akuzohet dhe për vrasje me dashje të shokut të tij.

Momenti shokues është filmuar nga kamerat e sigurisë.

Çfarë filmuan kamerat e sigurisë

Në dosjen e siguruar nga Ora News shkruhet:” Nga transkiptimi i pamjeve filmike me proces verbal, rezulton se në monitor shfaqet data 10-05-2021, ora 23:03, shfaqet një ambient i hapur para një objekti ku në një largësi një metër nga muri ndodhet një tavolinë me disa karrige ku ndodhen 7 persona. 3 persona janë në këmbë rreth tavolinës të cilët duken që konsumojnë ushqim.

Në anën tjetër të rrugës, shikohet një shtyllë ndriçimi elektrike funksionale. Në dy anët e tavolinës ndodhen 2 lule dekorative. Pikërisht ngjitur me lulen, në anën e majtë ndodhet një shtetas që mban veshur një bluzë të bardhë.

Personi me rroba të zeza dhe një logo me ngjyrë të bardhë (shenja e kafkës ) në shpinë mban në dorën e majtë një send, në dukje pistoletë dhe shikohet që konsumon ushqim.

Me dorën e majtë e drejton armën në drejtim paralel me një person tjetër me veshje të bardhë, që largohet me shpejtësi dhe në moment personi me armë ja drejton atë një personi tjetër që ishte ulur ngjitur me të në tavolinë.

Ky person i ngre dorën e majtë, paralelisht ngrihet në këmbë, personi me armë në atë moment lëviz djepin luajtës me dorën e djathtë dhe pikërisht në këtë moment shikohet që personi me rroba të bardha rrëzohet në tokë.

Personi që e qëllon menjëherë e kap për mesi për të mos e lënë të bjerë në tokë dhe e ul përsëri në karrige, merr armën dhe do ta hedhë.

Në këtë moment, vjen nga ana tjetër e tavolinës, përsëri personi me të bardhë dhe ai ja jep armën këtij personi, i cili largohet megjithë armën ndërsa personi që qëlloi vendos duart në kokë.

Tre persona të tjerë afrohen te personi që është rrëzuar për t’i dhënë ndihmë. Në këtë moment, tek shtylla elektrike vjen një motor që ndalon. Pamje të tjera nuk janë marrë nga policia.”

Në dëshminë e tij para oficerëve të policisë Marjusi ka treguar se pistoletën e kishte gjetur në tavolinë.

“Në orën 22:30 ka qenë duke qëndruar jashtë lolkalit me shokët. Pasi kishin pirë pak me shokët, gjatë kohës që po luante dhe po bënte shaka me Xhulianon dhe Mehmetin me një armë pistoletë që e kishte gjetur, pa dashje e kishte shkrepur armën dhe aksidentalisht kishte qëlluar Mehmetin. Me përgjegjësi të plotë deklaron se çdo gjë kishte ndodhur ka qenë e pavullnetshme nga ana e tij, se Mehmet Qemën e kishte pasur si vëlla dhe shumë shok të ngushtë dhe nuk kishte pasur me të në asnjë rast konflikt dhe për këtë që ka ndodhur ishte shumë i penduar për çfarë kishte ndodhur.

Shkrepja e armës kishte ndodhur në mënyrë të pavullnetshme dhe nuk kishte ditur se arma me të cilën kishte qëlluar Mehmetin kishte pasur fishekë në të si dhe ka sqaruar se për moment ishte shumë i tronditur nga ana psiqike dhe mbante mend se arma kishte qenë në tavolinë dhe ai e kishte marrë për të luajtur me të dhe çdo gjë kishte qenë aksidentale. Për momentin ai kishte qenë komplet i tronditur dhe ishte larguar nga vendi i ngjarjes dhe armën e kishte hedhur në afërsi të një servisi që ndodhej aty pranë , pastaj kishte qarë gjatë gjithë kohës pasi Mehmetin e kishte pasur shumë shok dhe mik, më pas kishte vajtur në policinë e Tiranës dhe ishte dorëzuar.”

Me përgjegjësi të plotë ai deklaron se çdo gjë që kishte ndodhur ka qenë e pavullnetshme nga ana e tij.

“Metin e kam pasur si vëlla dhe shumë shok të ngushtë dhe nuk kam pasur me të asnjëherë në asnjë rast konflikt dhe për këtë që ka ndodhur jam shumë i penduar. Shkrepja e armës ka ndodhur në mënyrë të pavullnetshme dhe nuk e dija se arma me të cilën po qëlloja kishte fishekë në të”, ka thënë më tej i riu.

Ai ka deklaruar se ishte shumë i tronditur nga ana psikike dhe mbante mend se arma kishte qenë në tavolinë dhe ai e kishte marrë për të luajtur me të dhe çdo gjë kishte qenë aksidentale.

“Për momentin isha komplet i tronditur dhe u largova nga vendi i ngjarjes dhe armën e hodha në afërsi të një servisi që ndodhej aty pranë, pastaj vetëm kam qarë gjatë gjithë kohës. Metin e kisha shumë shok dhe shumë mik”, ka rrëfyer 28-vjeçari.