Ndërsa në Izrael një tjetër natë raketash po afron, Presidenti turk Erdogan po bën thirrje për më shumë mbështetje për palestinezët. Demonstratat anti-Izraelite tashmë janë zhvilluar në Stamboll.

Sipas mendimit të Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, “duhet t’i jepet Izraelit një mësim”. Sipas burimeve turke, Erdogan i tha kolegut të tij rus Vladimir Putin në një bisedë telefonike të Mërkurën, se për shkak të dhunës në Lindjen e Mesme, selia e Organizatës Botërore të Sigurisësë duhet të ndërhyjë shpejt dhe t’i dërgojë “mesazh vendimtar dhe të qartë” Izraelit.

Drejtoria Presidenciale Turke e Komunikimeve tha se Erdogan shkaku i dhunës izraelite mb palestinezët e kërkonte që Izraelit ti jepte një “mësim të fortë dhe të frikshëm” në lidhje me marrëdhëniet e tij me palestinezët. Ai gjithashtu sugjeroi që Putini të merrte në konsideratë krijimin e një force mbrojtëse ndërkombëtare për palestinezët.

Dhuna midis Izraelit dhe Palestinezëve është aktualisht më e forta se kurrë, që nga lufta në Gaza e vitit 2014. Hamasi lëshoi qindra raketa drejt Izraelit nga Rripi i Gazës dhe ushtria izraelite u përgjigj me sulme ajrore. Dhjetëra njerëz u vranë.

Në Stamboll, mijëra njerëz nuk morën parasysh ndalimin në të gjithë vendin, për të dalë të martën në mbrëmje dhe demonstruan kundër sulmeve izraelite. Një autokolonë voziti përpara konsullatës izraelite me flamuj turq dhe palestinezë.

Sipas Kremlinit, Putini ishte “seriozisht i shqetësuar” nga përplasjet e vazhdueshme dhe numri në rritje i të vdekurve dhe të plagosurve. Të dy presidentët Erdogan dhe Putin u kishin bërë thirrje palëve në konflikt për të ulur tensionet, u tha nga Moska. Problemet duhet të zgjidhen në mënyrë paqësore.

Përveç kësaj, sipas të dy palëve, Rusia dhe Turqia pohuan një zgjidhje mes dy shteteve në konflikt. Është një mesazh i rëndësishëm që Turqia dhe Rusia kanë një mendim të njejtë për zhvillimet në Jeruzalem, u tha nga zyra presidenciale Turke.

Qeveria federale kritikon sulmet ndaj Izraelit

Nga ana tjetër, qeveria gjermane ka kritikuar ashpër sulmet me raketa ndaj Izraelit dhe ka mbrojtur sulmet ajrore izraelite në Rripin e Gazës. Izraeli ka të drejtë të mbrojë veten kundër “sulmeve terroriste”, tha zëdhënësi i qeverisë Steffen Seibert të Mërkurën në Berlin me synimin për sulmet e grupit palestinez Hamas. Dënimi i ashpër i raketave “pa kriter” të raketave me objektiva në Izrael, i cili ka vazhduar për më shumë se tre ditë.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha se Hamasi po vepron “arbitrarisht”, gjë që nuk ka asnjë lidhje me vetëmbrojtjen palestineze. Seibert deklaroi se qëndrimi i qeverisë federale do të mbetet, se një zgjidhje paqësore dhe afatgjatë mund të arrihet vetëm me një marrëveshje të negociuar midis të dy palëve. Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit tha se parakushti për de-eskalimin është që Hamasi t’i japë fund zjarrit me raketa.

Izraeli raporton “masakër” kundër hebrenjve në Lod

Presidenti izraelit Reuven Rivlin ka dënuar ashpër sulmet e fundit ndaj izraelitëve. Një “masakër” kishte ndodhur në Lod, tha kreu i shtetit të mërkurën pas përplasjeve të dhunshme në qytet në Izraelin qendror. Sipas policisë izraelite, kishte trazira masive nga pakica arabe në Lod, pas vdekjes së një izraeliti arab. Qeveria më pas shpalli gjendjen e jashtëzakonshme mbi qytet.

Trazirat aktuale në vend janë shkaktuar nga një “turmë arabe e etur për gjak” duke dëmtuar njerëzit dhe madje duke sulmuar “vendet e shenjta hebreje”, tha Rivlin. Kjo është “e pafalshme”.

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit Benny Gantz njoftoi sulme të mëtejshme ndaj grupeve militante palestineze në zonën bregdetare përballë zjarrit me raketa nga Rripi i Gazës. Ushtria do të vazhdojë bombardimet e saj në mënyrë që të zbatojë një “qetësi të plotë dhe afatgjate”, tha Gantz të Mërkurën në Ashkelon në Izraelin jugor. “Vetëm kur ta kemi arritur këtë qëllim, do të jemi në gjendje të flasim për një armëpushim.”

Sipas ushtrisë izraelite, grupet militante kanë qëlluar më shumë se një mijë raketa drejt Izraelit që nga e hëna. Pesë izraelitë u vranë në sulme, dy prej tyre në Lod. Izraeli u përgjigj me sulme hakmarrëse që, sipas burimeve palestineze, vranë të paktën 48 njerëz.