Bill dhe Melinda Gates kanë pasur një marrëveshje prej dekadash që shefi i Microsoft mund të pushonte për një fundjavë të gjatë në plazh çdo vit me ish të dashurën e tij sipërmarrëse.

Marrëveshja e çuditshme doli në pah tani që një nga çiftet më të pasura në botë po divorcohen pas 27 vitesh së bashku dhe pasi ndërtuan një pasuri prej 130 miliardë dollarësh.

Bill, 65 vjeç dhe kapitalistja sipërmarrëse Ann Winblad, 70 vjeç, ishin të lidhur në vitet 80 por u ndanë në 1987, të njëjtin vit kur u takua me gruan e ardhshme Melinda.

Ann thuhet se ishte më e gatshme për martesë se Bill pasi ai punonte ditë e natë për të ndërtuar perandorinë e tij miliarda dollarëshe të Microsoft.

Sidoqoftë, çifti mbajti një miqësi dhe në vitin 1997 në TIME Magazine , Bill tha, ‘Kur isha duke menduar për martesën me Melinda, unë thirra Ann dhe kërkova miratimin e saj.’

Ajo e miratoi martesën e tyre dhe ish-të dashuruarit me bekimin e Melinda – i vazhduan pushimet e tyre vjetore.

Dyshja arratiseshin çdo pranverë dhe kalonin pushimet në plazh.

Ann tha: ‘‘Ne ndajmë mendimet tona për botën dhe veten tonë.”

Bill dhe Ann u takuan për herë të parë në 1984 në një konferencë kompjuterike Ben Rosen-Esther Dyson.

Ndërsa ishin në qytete të ndryshme, ata filluan të shkonin në ‘takime virtuale’ duke shkuar për të parë të njëjtin film në të njëjtën kohë dhe duke folur për të në celular. Ajo madje e bindi atë që të ndalonte të hante mish për një kohë të shkurtër.

Ata u ndanë tre vjet më vonë.

Dyshja madje u morën me biznes së bashku dhe në 1999 Bill bashkëpunoi me Ann në Hummer Winblad Venture Partners.

Ann është martuar me hetuesin privat të San Franciskos, Edëard Alex Kline, 63. Kline është vëllai i vogël i aktorit Kevin Kline.

Bill dhe Melinda të dy postuan të njëjtën deklaratë të përbashkët në lidhje me divorcin e tyre në Twitter të hënën, e cila lexonte: ‘Pas një mendimi të madh dhe shumë pune, ne kemi marrë vendimin për t’i dhënë fund martesës sonë.

‘Gjatë 27 viteve të fundit, ne kemi rritur tre fëmijë të mrekullueshëm dhe kemi ndërtuar një fondacion që punon në të gjithë botën për t’i mundësuar të gjithë njerëzve të bëjnë jetë të shëndetshme dhe produktive.

‘Ne vazhdojmë të punojmë në atë mision dhe do të vazhdojmë të punojmë së bashku në fondacion, por nuk besojmë më se mund të rritemi së bashku si çift në këtë fazë të ardhshme të jetës sonë. Ne kërkojmë hapësirë ​​dhe privatësi për familjen tonë ndërsa fillojmë një jetë të re. ‘

Në letrat e paraqitura në shtetin e Uashingtonit, Melinda, 56 vjeç, e përshkroi marrëdhënien e tyre si “të prishur në mënyrë të pakthyeshme.”