Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se Uashingtoni mbetet “shumë i shqetësuar” me përshkallëzimin e dhunës midis Izraelit dhe militantëve palestinezë në Rrripin e Gazës.

Blinken tha se SHBA-ja po punon “intensivisht” prapa skenave për t’i dhënë fund dhunës.

Duke folur gjatë një vizite në Danimarkë, ai tha se Izraeli ka të drejtë ta mbrojë veten dhe i bëri thirrje Hamasit dhe grupeve të tjera militante që t’u japin fund sulmeve me raketa.