Myslimanët në shumë vende të botër festojnë sot Bajramin e Madh (Eid al-Fitr), megjithëse disa vende vazhdojnë të vendosin kufizime antikoronavirus.

Kurban Bajrami shënon fundin e muajit të shenjtë islamik të agjërimit, atë të Ramazanit.

Arabia Saudite, shtëpia e vendeve më të shenjta në Islam, deklaroi dje fundin e muajit të Ramazanit dhe fillimin e tre ditëve të Fitër Bajramit, një nga festat më të shenjta në kalendarin Islamik.

Vendet e tjera që do të festojnë përfshijnë Katarin, Jordaninë, Egjiptin, Algjerinë, Sirinë, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Tunizinë.

Omani ende nuk ka njoftuar nëse do ta festojë Bajramin sot ose nesër.

Fillimi dhe mbarimi i muajve islamikë përcaktohet nga shikimi i hënës së re.

Disa vende kanë vendosur kufizime të reja gjatë pushimeve për të kufizuar përhapjen e koronavirusit, të tilla si Iraku, ku u vendos një lockdown, duke filluar të mërkurën dhe që synon të zgjasë 10 ditë.

Shkalla e përditshme e infektimit mbetet e lartë në Irak dhe fushata e vaksinimit është e ngadaltë.

Për të kufizuar turmat dhe tubimet shoqërore, Egjipti ka urdhëruar dyqanet të mbyllen në orën 21:00 deri në 21 maj, ndërsa Tunizia ka vendosur një shtetrrethim dhe kufizime të lëvizjes deri më 16 maj.

Megjithatë, vendet e tjera do të lehtësojnë kufizimet pasi infeksionet e raportuara ditore janë ulur.

Kjo përfshin Jordaninë, e cila do të zvogëlojë shtetrrethimin natën duke filluar nga sot.

Kurban Bajrami zakonisht shënohet me lutje të veçanta, pasi familjet shkëmbejnë vizita dhe ndajnë biskota të mbushura me hurma ose arra.