Disa lande gjermane, përfshirë kryeqytetin Berlin, planifikojnë të lehtësojnë masat kufizuese kundër COVID-19 në ditët në vijim, pas një bllokimi gjashtë-mujor dhe pasi numrat filluan të bien.

Qeveria federale në Berlin sot ra dakord të shfuqizojë ndalimin e orës policore dhe të lehtësojë masat për blerje nga 19 maj, dhe do të lejohet të hani drekë në natyrë nga 21 maj, nëse numri i të infektuarve për 100.000 banorë bie nën 100, raporton Reuters.

Sot, numri i të infektuarve në Berlin ishte 94 për 100.000 qytetarë.

Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn tha se provincat federale duhet të fillojnë të hapen, veçanërisht për të lëshuar aktivitete në natyrë, por që ata duhet të forcojnë masat nëse numri i pacientëve fillon të rritet përsëri.

Gjermania njoftoi sot 6.125 raste të reja të koronavirusit, kështu që numri i përgjithshëm i të infektuarve që nga fillimi i epidemisë është 3.533.376, dhe mesatarja e shtatë ditëve për 100.000 banorë ra në 115 nga 141 javën e kaluar, që është numri më i ulët këtë muaj.

Që nga fillimi i epidemisë, 85.112 pacientë me koronavirus kanë vdekur.