Shefi i Dortmundit, Hans-Joachim Watzke ka theksuar se BVB dhe FC Bayern bien dakord për refuzimin e Superligës Evropiane të planifikuar në futboll.

Watzke deklaroi në një deklaratë nga klubi i tij se “të dy klubet gjermane që përfaqësohen në bordin e ECA, FC Bayern Munich dhe Borussia Dortmund, kanë përfaqësuar pikëpamje 100 përqind të përputhura në të gjitha diskutimet”.

LEXO EDHE:Ousmane Dembele i pasigurt për të ardhmen, ngecin bisedimet me Barcelonën

Në thelb, shefi i BVB theksoi përsëri që “Anëtarët e bordit të Shoqatës Evropiane të Klubeve u bashkuan për një konferencë virtuale të Dielën në mbrëmje dhe konfirmuan se vendimi i bordit të Premten e kaluar është ende i vlefshëm. Ky vendim do të thotë që klubet duan të zbatojnë reformën e planifikuar të UEFA Champions League. Ishte mendimi i qartë i anëtarëve të bordit të ECA se planet për të krijuar një Super League ishin refuzuar ”

Dymbëdhjetë klube të mëdha nga Italia, Spanja dhe Anglia janë bashkuar për të formuar Superligën.