Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi se Turqia dhe Ukraina kanë një xhiro tregtare prej 5,5 miliardë dollarësh dhe se duan ta dyfishojnë këtë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ukraina ka “marrëdhënie të mira me Turqinë sot”, tha Zelensky në një intervistë ekskluzive për gazetën e përditshme franceze “Le Figaro”, kur u pyet për vizitën e tij të fundit në Turqi dhe takimin me presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan.

“Ne kemi shumë çështje. Për shembull, çështja e tatarëve të Krimesë ose Krimesë të cilëve iu morën shtëpitë e tyre dhe u larguan pas pushtimit”, tha ai.

“Tani do të ndërtojmë 500 shtëpi për ta, për qëndrimin e tyre të përkohshëm. Megjithëse nuk e dimë kur do të përfundojë kjo periudhë e përkohshme dhe kur ata do të kthehen në shtëpi. Megjithatë, ne ua sigurojmë atyre këtë”, shtoi Zelensky.

Presidenti ukrainas theksoi gjithashtu rëndësinë e bashkëpunimit të sigurisë në rajonin e Detit të Zi.