NATO shprehu shqetësim rreth planeve të Rusisë për të kufizuar hyrjen në disa pjesë të Detit të Zi dhe ngushticës Kerch.

“Kjo do të ishte një veprim i pajustifikuar dhe pjesë e një modeli më të gjerë të sjelljes destabilizuese nga Rusia”, tha në një deklaratë zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu.

Ajo i bëri thirrje Rusisë “të sigurojë hyrje të lirë në portet ukrainase në Detin Azov dhe të lejojë lirinë e lundrimit”.

Lungescu tha se Rusia ka rritur praninë e saj ushtarake në dhe rreth gadishullit që kur e aneksoi Krimenë në mënyrë të paligjshme.

“Aleatët e NATO-s nuk e njohin dhe nuk do ta njohin aneksimin e paligjshëm të Krimesë”, tha ajo.

Në javët e fundit, Rusia ka mbledhur forca të gatshme për luftime pranë kufirit ukrainas, që konsiderohet nga sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, si “mbledhja më e madhe e trupave ruse që nga aneksimi i paligjshëm i Krimesë në vitin 2014”.

Forcat ruse hynë në Gadishullin e Krimesë të Ukrainës në shkurt 2014, ndërsa presidenti rus Vladimir Putin zyrtarisht e ndau rajonin në dy subjekte federale të Federatës Ruse muajin tjetër.

Turqia dhe SHBA, si dhe Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, e vlerësojnë aneksimin si të paligjshëm, ashtu si BE, e cila vendosi sanksione ndaj Rusisë.