Futbolli evropian është në qendër të një polemike intensive në të cilën janë në rrezik shumë miliarda.

Siç u bë e njohur kohët e fundit, një ekip që përfshin skuadrat më të pasura të futbollit në botë, duke përfshirë Manchester United dhe Real Madrid, njoftoi një plan për të krijuar ligën e tyre që do të fillojë në gusht .

LEXO EDHE:Përfundon java e 17-të e kampionatit të femrave, Vllaznia vazhdon marshimin

Ky është një projekt që do të shënojë “revolucionin” më të madh në sportet profesionale në dekada , dhe do t’i bëjë klubet më të pasura të futbollit edhe më të pasur.

Gjashtë ekipe nga Anglia, tre nga Spanja dhe po aq nga Italia njoftuan natën vonë të dielën krijimin e Super League të Evropës, një ngjarje që është drejtpërdrejt konkurruese me garat evropiane të UEFA-s , përkatësisht Champions League .

Njoftimi për financimin e ligës së re në shumën prej 4 miliardë eurosh nga banka amerikane JPMorgan shkaktoi protesta nga tifozët, qeveritë por edhe nga UEFA.

Si përgjigje, UEFA tani po shqyrton një propozim financimi prej 6 miliardë eurosh nga menaxheri i pasurive me qendër në Mbretërinë e Bashkuar Centricus për të financuar një Ligë të Kampionëve të rinovuar, thanë burime të njohura me këtë çështje Bloomberg.

Kjo kundërshtim pasqyron plotësisht evolucionin e industrisë së futbollit dhe realitetin e ri ekonomik që është thirrur të përballet me sportin më të njohur ekipor në mes të një pandemie.

Të udhëhequr nga klube të mëdha nga Anglia, Italia dhe Spanja, skuadra me miliona tifozë por edhe borxhe të konsiderueshme po kërkojnë të mbledhin më shumë para nga të drejtat e transmetimit të futbollit dhe të rrisin të ardhurat e tyre pas një viti me licencat e tifozëve.

Sipas Bloomberg, nëse plani ka sukses, më të pasurit në futboll do të bëhen edhe më të pasur. 

Skuadra si Arsenal dhe Manchester United do të kenë pjesëmarrje të përhershme dhe nuk do të përballen me rrezikun e përjashtimit, siç është rasti sot në Ligën e Kampionëve, me ata që janë lënë jashtë për të humbur prestigjin, por edhe të ardhurat nga të drejtat e televizionit . 

Klubet do të ndajnë 3.5 miliardë euro në një parapagim, të financuar nga JPMorgan Chase.

Sipas të dhënave nga firma shumëkombëshe e auditimit KPMG, shumica e ekipeve të udhëhequra nga JPMorgan kishin detyrime në bilancet e tyre në vitin paraprak . 

Në fakt, të paktën tetë klube kanë një borxh neto prej më shumë se 100 milion euro.

Ajo që vijon ka të ngjarë të jetë një veprim diplomatik veçanërisht i rrezikshëm.

Sidoqoftë, ka pronarë të pasur që nuk e mbështesin SuperLeagën e re .

Bloomberg ka mbledhur fituesit dhe humbësit e mundshëm në radhët e “super të pasurve” të futbollit, nëse liga e re e propozuar zbatohet përfundimisht.

Kush janë fituesit e mundshëm?

Familja Glazer: Trashëgimtarët e manjatit amerikan të pasurive të patundshme Malcolm Glazer kanë kontroll në Manchester United që nga viti 2005. Ata kanë renditur klubin anglez në Bursën e Nju Jorkut që nga viti 2012, pjesërisht për të shlyer borxhet. Ata do të jenë ndër të parët që do të fitojnë nëse Super League lëviz përpara. Aksionet e Manchester United u rritën me 11% të hënën, duke u ngjitur në nivelet më të larta që nga fillimi i nëntorit.

Stanley Kroenke: Ai e ka në pronësi Arsenalin për tre vjet kur e rrëzoi atë për 2.3 miliardë euro. Ai gjithashtu kontrollon ekipe të ndryshme amerikane. Ai ka një pasuri prej 9.8 miliardë dollarësh.

John Henry:  Aksioneri kryesor i Fenway Sports Group ka hedhur paratë e tij në Liverpool që nga viti 2010. Ai ka bërë një pasuri të madhe si tregtar mallrash, por ai gjithashtu bën një fitim nga futbolli.

Familja Agnelli:  Dinastia italiane prapa Fiat është pronari i Juventusit, një nga tre skuadrat italiane që mbështesin sipërmarrjen e re. Aksionet e ekipit u rritën me 18% në rritjen e tyre më të madhe ditore që nga tetori 2013. Presidenti i Juventusit Andrea Anielli tha se liga e re do të ndihmonte në mbajtjen e futbollit në këmbë.

Roman Abramovich:  Oligarku rus bëri një pasuri të shitur pasuri të kontrolluara nga shteti pas rënies së Bashkimit Sovjetik. Ai bleu Chelsea në 2003 për 200 milion dollarë. Investimi i tij sot vlen 2 miliard dollarë.

Idan Ofer: Manjati izraelit kontrollon një pjesë të pakicës në Atletico Madrid, një nga klubet spanjolle që, së bashku me Barcelona dhe Real Madrid, po mbështesin sipërmarrjen e re.

Zhang Jindong:  Themeluesi i Grupit Kinez Suning Appliance Co. fitoi kontrollin e Milanit në 2016 për 306 milion dollarë.

… Dhe humbësit e mundshëm

Rocco Commisso: Themeluesi i Mediacom ka kontrolluar Fiorentinën për dy vjet. Pasuria e tij arrin në 8.8 miliardë dollarë.

Aiyawatt Srivaddhanaprabha: CEO  35-vjeçar i grupit të shitjes me pakicë King Power trashëgoi Leicester City pas vdekjes së babait të tij në një aksident helikopteri në 2018.

Nassef Sawiris: Njeriu më i pasur i Egjiptit bleu shumicën e aksioneve në Aston Villa tre vjet më parë. Ai ka një pasuri prej 6.5 miliardë dollarësh. bashkëthemeluesi i nagement kontrollon një pakicë në klubin anglez të futbollit Crystal Palace përmes Harris Blitzer Sports & Entertainment, një kompani e ngritur me David Blitz të Blackstone Group Inc. që zotëron gjithashtu aksione në Philadelphia 76ers dhe New Jersey Devils.

Dan Friedkin:  Manjati amerikan kontrollon shumicën e aksioneve në Romë.

Peter Lim:  Biznesmeni ngaSingapori ka në pronësi Valencian që nga viti 2014.

Presidenti i UEFA-s: “Thika” për tifozët është rebelimi i klubeve

Ndërkohë, Presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin e përshkroi “rebelimin” e klubeve si një “thikë në fytyrë” për tifozët e futbollit dhe organizata u zotua të marrë të gjitha masat e nevojshme: nga gjykatat për përjashtimin e ekipeve dhe lojtarëve nga turnet ndërkombëtare të futbollit – në mënyrë që të “vendosim frenat” në planet e ekipeve.

“Kjo mund të varet nga perspektiva e financimit të borxheve të klubeve,” tha Kieran Maguire, një profesor i ekonomisë së futbollit në Universitetin e Liverpool në Anglinë veri-perëndimore.

 “Menaxhimi i dobët financiar në disa klube evropiane i ka detyruar ata të shpenzojnë shuma të mëdha për të përmbushur nevojat e tyre,” shtoi ai.

Centricus ka qenë në bisedime me UEFA për disa muaj për të financuar skuadrat, tha një ekspert. 

Kompania e investimeve diskutoi një paketë fillestare prej rreth 4.2 miliardë euro, e cila u rrit pas propozimit të Super League , tha burimi anonim.

Negociatat janë duke vazhduar dhe nuk është e sigurt që UEFA dhe Centricus, me seli në Londër, do të arrijnë një marrëveshje, sipas burimeve të agjencisë. 

Një zëdhënës i Centricus nuk pranoi të komentonte, ndërsa një zëdhënës i UEFA-s nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. 

UEFA do të mbajë konferencën e saj vjetore të martën.

Sidoqoftë, në sfond është një plan nga UEFA për të rritur numrin e ekipeve pjesëmarrëse në turne nga 32 në 36 dhe për të rritur numrin e ndeshjeve. 

Kjo ka acaruar disa skuadra që ankohen se sezoni tashmë ka shumë ndeshje.

Kryengritja e futbollit ka marrë gjithashtu dimensione politike, me Kryeministrin Britanik dhe Presidentin Francez duke shprehur kundërshtimin e tyre. 

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, gjithashtu shprehu kundërshtimin e tij ,  duke përshkruar krijimin e një ligë të mbyllur për skuadrat e pasura evropiane si “të gabuar”, duke theksuar në të njëjtën kohë se tifozët nuk do ta pranojnë atë. 

Vlen të përmendet se hashtag #SayNoToEuropeanSuperLeague ishte në Twitter.