Barcelona e ka aprovuar këtë projekt të Superligës dhe ende duket se është i përkushtuar, aktualisht, kjo nuk e ka penguar Gerard Pique të jetë i kënaqur me largimin e klubeve angleze nga kompeticioni.

Natën, pas njoftimit për shtyp nga 5 nga 6 klubet e Premier League të përfshira (ajo e Chelsea u largua më pas), mbrojtësi i klubit katalanas shprehu lumturinë në rrjetet sociale: “Futbolli u përket tifozëve. Sot më shumë se kurrë ” . Ashtu si disa lojtarë profesionistë, futbollisti spanjoll nuk e miraton këtë projekt dhe duket i kënaqur me këtë rezultat.