Derbi më i madh në La Ligas pas El Clasicos, pra, ai madrilien do të luhet më 7 mars mes Atletico Madrid dhe Real Madrid.

Të dielën me fillim nga ora 16:15, Atletico Madrid do të mirëpres skuadrën e Real Madridit në Wanda Metropolitano.

Siç raporton e përditshmja madriliene, MARCA, Diego Simeone ka menduar një strategji për të mposhtur skuadrën e drejtuar nga Zinedine Zidane.

Objektivi kryesor i Simeone për derbin e së dielës në Madrid është të çaktivizojë plotësisht mesfushën e Kroos – Casemiro – Modric.

Saul dhe Llorente do të kenë për detyrë të mos i lënë të luajnë me top. Kjo do të jetë mënyra e tij për të fituar derbin.