Parisi është më shumë se një qytet, është një mendje, është një fantazi, një festë e lëvizshme ’. Ndërsa vizita në qytet mund të jetë e paarritshme tani, sjellja e një shije të tij në shtëpinë tuaj është e mundur, shkruan Stephanie Rosenbloom, transmeton Gazeta Metro.

Parisi është një fantazi kolektive, nga shitësit e librave përgjatë Senës deri në çatitë gri të zinkut të ndërtesave të tij prej guri krem. Për moshat, qyteti ka qenë vendi për t’u kthyer për mësime në l’art de vivre arti i të jetuarit duke ndikuar në modë, filozofi, kulturë, art dhe gastronomi në të gjithë botën. Sot, dyqanet e pop-up-it dhe pikat e hipster-it janë po aq pjesë e Parisit sa llambat e rrugës dhe arkitektura gotike. Por romanca e qytetit është e përjetshme.

Këtu janë disa mënyra për të sjellur Parisin në shtëpinë tuaj. E tëra që ju nevojitet është pak krijimtari. Dhe ndoshta një gotë shampanjë.

Bëni kuzhinën tuaj të marrë erë si një shtëpi lulesh

Éric Kayser, bukëpjekësi artizan i cili hapi dyqanet e tij të para në Paris, ju mëson se si të bëni bukë klasike franceze, përfshirë “la baguette”, në kanalin e tij të gjallë të Akademisë Maison Kayser Academy në YouTube. Dhe për ëmbëlsirë? Autori i librit të gatimit dhe kolumnistja e New York Times, Dorie Greenspan tha se në Francë: “embëlsira mund të jetë djathë, fruta ose ndoshta gatoja e guximshme që pothuajse të gjithë gatuesit francezë dinë ta pjekin: embëlsira me kos.

Kthejeni shtratin tuaj në një vend kuti në balet

Zbehni dritat dhe futeni në divanin tuaj sikur të jetë një kuti në Palais Garnier për të parë klipe baleti dhe opera në kanalin YouTube të Opéra National de Paris. Kur të keni nevojë për një ndërprerje, bëni siç bëjnë audiencat dhe merrni një gotë shampanjë.

Lidhni një shall si keni lindur në Paris

Eleganca parisiene mund të jetë aq afër sa dollapi juaj i palltove. “Çfarëdo që të bëni, mos e kanalizoni Emily në Paris, me kombinimet e saj të çuditshme të kapelave, çizmeve dhe xhaketave të nxehta rozë”, këshillon Vanessa Friedman, kritikja kryesore e modës e New York Times, duke iu referuar serisë Netflix. “Kthejeni mendjen tuaj, përkundrazi, tek Jean Seberg dhe Au Bout de Souffle me marinierën e saj me vija dhe pantallonat capri. Të dukesh francez, nuk duhet të dukesh sikur po përpiqesh shumë. Ai shall thjesht rastisi të binte artistikisht rreth qafës tuaj.