Më 6 shkurt të këtij viti, Sergio Ramos, pas dëmtimit të pësuar në gjurin e majtë i është nënshtruar një operacioni.Real Madrid, përmes një komunikate është shprehur se “operacioni është kryer me sukses” dhe tashmë periudha e rikuperimit të plotë mund të zgjasë nga 6 deri në 8 javë.

Gjithsesi,”AS” ka zbuluar me shumë rreth situatës. Kapiteni i skuadres ka synim dy data për të bërë të mundur rikthimin në fushë.Sipas asaj qe raporton gazeta AS, data e parë e rikthimit mund të jetë për ndeshjen e kampionatit ndaj Elche që do të luhet me 13 mars.

Nëse nuk ja del të rikuperohet për ndeshjen ndaj Elche Sergio Ramos me shumë gjasa mund të jetë në fushë më 16 mars, tre dite më vonë,në ndeshjen e kthimit kundër Atalantës, takim i vlefshem për Champions League. Ramos do të përpiqet maksimalisht të bëjë të mundur rikthimin në fushë në një prej këtyre dy datave. Gjithsesi jo çdo gjw varet nga mbrojtësi.

Kur kapiteni zbuloi se operacioni do të ishte i pashmangshëm,e dinte që ky shqetësim do të ishte i vazhdueshëm dhe pas ndeshjes së Superkupës kundër klubit të Atleticos. Një ndër sfidat që 34-vjeçari po shpresonte mos të humbiste ishte derbi kundër Atletico Madrid në Wanda Metropolitano.

Stafi mjekësor i klubit ka biseduar me Ramos duke e këshilluar se nuk mund ta mbingarkojë veten fizikisht sepse jo vetëm që nuk do të arrinte të rikuperohej, por do të rrezikonte të gjithë pjesën e mbetur të këtij sezoni. Sergio Ramos, nga foto dhe video të ndryshme që poston nëpër rrjetet sociale duket qartazi që aktualisht po punon për të djegur fazat e rikuperimit. Ky mund të cilësohet dhe si një ndër momentet më delikate në karrierën e tij futbollistike.