Ivanka Trump dhe bashkëshorti i saj Jared Kushner lanë Uashingtonin dhe po ndjekin ish-presidentin Trump në Florida.

Ish-këshilltarët e lartë presidencialë kanë nënshkruar një qira njëvjeçare në një godinë në një nga ndërtesat më të lakmuara të Miamit para oqeanit, Arte Surfside, njoftoi të martën Wall Street Journal, duke cituar një burim të njohur me marrëveshjen.

Është e paqartë se sa do të paguajnë Ivanka dhe Jared, por një gjë është e sigurt që nuk është lirë. Arte është një nga komplekset më të shtrenjta në lagjen Surfside, me një çmim mesatar qiraje prej afro 47 000 dollarë në muaj. Një apartament i tij iu shit për 33 milionë dollarë një ekzekutivi pa emër të kapitalit privat nga New York muajin e kaluar.

Jared dhe Ivanka nënshkruajnë një vit me qira në sallonin e oqeanit në Miami, ku një apartament shitet kohët e fundit për 33 milion dollarë, ndërsa ata ndërtonin një shtëpi të përhershme në ishullin ‘Billionaire Bunker’

WSJ sugjeroi se nuk është rastësi që Ivanka dhe Jared zgjodhën ndërtesën Arte, sepse një nga zhvilluesit e saj, Alex Sapir, ka lidhje me presidentin e larguar Donald Trump.

Sapir është kreu i Organizatës Sapir, e cila u bashkua me Organizatën Trump për të ndërtuar hotelin “Condo Trump Soho” në Neë York City në 2008.

Arte Surfside, një kompleks verbues në formë piramide me pamje nga Atlantiku, u projektua nga arkitekti italian Antonio Citterio në 2019.

Ndërtesa 12-katëshe krenohet me 16 njësi, duke filluar nga 3 150 deri në 7 550 metra katrorë me tre dhe pesë dhoma gjumi. Është e paqartë se në cilën njësi do të vendosen Ivanka dhe Jared.

Njësitë janë të pajisura me tavanë romakë, dysheme lisi të bardha evropiane, dollapë poliformë, tavolina mermeri italiane, pajisje kuzhine dhe tarraca rreth perimetrit. Secili ka pika parkimi private të kontrolluara nga temperatura dhe hyrje të drejtpërdrejtë të ashensorit me njohjen digjitale të gjurmëve të gishtave.

Komoditetet e ndërtesës janë po aq mbresëlënëse, me një fushë private tenisi, pishinë të brendshme të nxehtë në këmbë prej 75 metrash, sauna dhe dhomë me avull, zonë meditimi, palestër, dhomë ndenjie, kuzhinë dhe sallën e lojërave të fëmijëve.

Ndërsa ka siguri 24-orëshe, por burimi i WSJ tha se Ivanka dhe Jared planifikojnë të sjellin edhe detajet e tyre personale të sigurisë.