I riu shqiptar, i cili është burgosur për 27 vjet nën akuzë për trafik të sasive të mëdha të lëndëve narkotike, në Britaninë e Madhe, është kapur duke folur në rrjetet sociale në qelinë e tij të burgut.

Valjet Pepaj, i cili ishte bashkë me anëtarët e tjerë të bandës, përdorte Instagramin për të flirtuar me gratë jashtë, duke u mburrur se do të lirohej për katër vjet.

Në Prill 2018, 31-vjeçari u dënua me tre akuza për trafik droge, si heroinë dhe kokainë.

Gjatë një hetimi të fshehtë gjashtëmujor të policisë, ai u burgos bashkë me dy të tjerë pasi iu konfiskuan 50 kilogramë opium dhe kokainë me një vlerë prej 2.5 milion euro.

Pepaj konsiderohej drejtuesi i një bande të krimit të organizuar të shqiptarëve, që ishin përfshirë në tregun e drogës në Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas medieve britanike rezulton se ai dhe disa nga ish shokët e tij të bandës përdorin celularë ilegalë në burg për të qëndruar në kontakt përmes mediave sociale me familjen dhe miqtë.

Llogaritë private në Instagram, të zbuluara nga “The Telegraph”, tregojnë se Pepaj shfaqej duke pozuar me të burgosurit e tjerë në qelinë e tij.

Në imazhe ai shihet me shokun tjetër shqiptar, Edi Vyzaj, i cili është dënuar në të njëjtën komplot për trafikun e drogës, për 18 vjet.

Eve Pepaj i dërgoi një mesazh familjes dhe miqve të tij, në prag të Krishtlindjes.

Të nesërmen Vyzaj ngarkoi një video me një parullë sarkastike ‘Keep Home’ në rrjetin e tij social.

Pak pas orës 16:00 të ditës së Krishtlindjes, Pepaj gjithashtu pati një bisedë të gjatë në Instagram me një reporter nga Shqipëria, i cili duket se u punësua nga mediat britanike dhe “u maskua” si një grua, që hyri në bisedë me Pepajt, për të provuar nëse ai mbante telefon në qeli dhe fliste me këdo mundej.

Pepaj iu përgjigj: “Unë jetoj në burg në Angli”.

Kur iu desh të tregonte se sa kohë kishte për të bërë, ai tha: “Unë duhet të bëj edhe katër vjet”.

I pyetur se mund të kishte një celular në paraburgim, ai u përgjigj: “Nuk lejohet por ne e kemi atë”.

Reporteri tha se nuk e besonte që ai ishte në burg dhe i kërkoi atij që ta provonte atë.

Në atë kohë, Pepaj paraqiti një video të shkurtër pas hekurave brenda qelisë së tij.

Pastaj Pepaj paraqiti një video të shkurtër që tregonte edhe muret e tij të burgut.

Gazetari i fshehtë rekomandoi që ata të bisedojnë me whatsApp, dhe i kërkoi atij që të shkëmbenin numrin e telefonit celular pas orës 16:00.

Të burgosurit marrin dhe përdorin celularë në mënyrë të paligjshme, pasi kontrabandohen në burgje dhe tregtohen me duar deri në 1000 secili.

Çdo vit policia zbulon nga të burgosurit dhe konfiskon afërsisht 20,000 telefona dhe karta SIM dhe të burgosurit e gjetur me pajisje, burgosen deri në dy vjet më shumë.

Një burim i shërbimit të burgut tregoi se autoritetet kanë qenë në dijeni dhe kanë hetuar pretendimet përreth Pepaj dhe miqve të e tij në celular, në qelitë e tyre.

Britania shpenzon mbi 120 milion euro vetëm për mbikëqyrjen e të burgosurve.