Shumica prej nesh fillon të ëndërrojë për pushimet e rradhës ditën e parë pas kthimit në punë, dhe kjo është në rregull. Puna shpesh është një stres që ne në mënyrë të pandërgjegjshme e luftojmë gjithë kohën. Sidoqoftë, ka shenja fizike që tregojnë se vërtet duhet të bëni një pushim.

Ne do t’ju tregojmë për 8 më të shpeshtat.

Dhimbje koke
Trupi juaj mund të sinjalizojë se ka nevojë për pushim nëse ndjeni siklet në kokën tuaj. Një ngarkesë shumë e madhe e punës shpesh rezulton në dhimbje mesatare deri të forta në kokë, qafë dhe sy. Për më tepër, një nivel i lartë stresi mund të çojë në sulme të migrenës.

Problemet e tretjes
Kur truri juaj punon me anim të plotë për një kohë të gjatë, trakti juaj tretës vuan më shumë. Në fakt, ajo zhytet në një lloj tronditjeje. Pasoja më e zakonshme e kësaj gjendje është sindroma e zorrës së irrituar që shoqërohet me probleme me jashtëqitjen dhe dhimbje në zona të ndryshme të stomakut.

Ftohjet e shpeshta
Stresi rrit rrahjet e zemrës tuaj, duke përshpejtuar qarkullimin e gjakut. Kjo dhe presioni i lartë i gjakut së bashku mund të shkaktojnë probleme të imunitetit, gjë që rezulton në ftohjen më shpesh.

Pesha trupore e paqëndrueshme
Stresi i rëndë shpesh çon në shtim të shpejtë të peshës. Kjo është shkaktuar nga rritja e hormonit të kortizolit që ju bën të dëshironi të hani çdo gjë që ju del përpara. Akumulimi i karbohidrateve të thjeshta në vaktet tuaja gjithashtu çon në peshë të tepërt.

Dhimbje barku
Ju thamë që sistemi juaj tretës vuan kur jeni i stresuar, kështu që dhimbja e stomakut dhe të përzierit mund të jenë gjithashtu simptoma të mungesës së pushimit.

Lodhja
Nëse përkuleni, e keni të vështirë të ngriheni dhe gjithmonë luftoni që të mos ju zërë gjumi, atëherë kini kujdes se lodhja e vazhdueshme është gjithashtu një shenjë e një ngarkese shumë të madhe pune.

Dhimbje gjoksi
Dhimbjet në kraharor dhe dhimbjet e shkaktuara nga stresi shpesh nuk kanë asnjë lidhje me zemrën dhe kanë origjinë thjesht neurologjike. Nëse shpesh përjetoni dhimbje shpuese në gjoks, provoni së pari të relaksoheni.

Ulja e aktivitetit seksual
Truri pushon së prodhuari kimikate të mjaftueshme përgjegjëse për shtytjen seksuale, aq sa një person mund të humbasë çdo dëshirë për të bërë dashuri.