Moti në vend do të jetë me vranësira, paradite me reshje të mëdha në disa vende edhe të rrëmbyeshme të shiut (mbi 20 l/m2), ndërsa në malet më të larta të borës. Nga orët e mbrëmjes kah e enjtja në rajonet malore në disa vende do të ketë kushte për paraqitje të shiut të ngrirë. Do të fryjë erë mesatare deri e përforcuar juglindore më e theksuar përgjatë Vardarit dhe në pjesët lindore.

Temperatura minimale do të ulet në një 1 gradë, ndërsa ajo maksimale do të arrijë deri në 13 gradë Celsiusë.

Edhe në Shkup dhe rrethinë do të mbaj mot i ngjashëm me temperaturë minimale prej 3 gradë, ndërsa ajo maksimale do të arrijë deri në 10 gradë Celsiusë.