Policia në Bjellorusi arrestoi 135 demonstrues në një marsh të dielën, tha grupi bjellorus i të drejtave Viasna-96 (Pranvera-96), ndërsa vazhduan protestat javore që kërkonin dorëheqjen e presidentit veteran, Alexander Lukashenko.

Bjellorusia, një vend me 9.5 milionë që Rusia e sheh si një mbrojtës sigurie kundër NATO-s, është tronditur nga protestat masive që nga zgjedhjet presidenciale të 9 gushtit që kur Lukashenko tha se i fitoi. Kundërshtarët e tij thonë se vota ishte e manipuluar, raporton reuters.

Më shumë se 120 marshime u zhvilluan në kryeqytetin e bjellorus, Minsk dhe qytete të tjera të dielën, me numra në secilën që varionin nga dhjetra në disa qindra, sipas medias lokale të lajmeve Nasha Niva. Policia arreston rregullisht pjesëmarrësit, duke lëshuar një numër të arrestuarish të hënën.

Disa protestues marshuan në zonat periferike të banimit të Minskut, duke tundur flamuj të bardhë me një shirit të kuq në mes, një simbol i opozitës dhe duke thirrur “rroftë Bjellorusia”.

Më shumë se 30 mijë njerëz janë arrestuar në Bjellorusi që nga fillimi i protestave në gusht, sipas udhëheqësve të opozitës.

Lukashenko ka qenë në pushtet për 26 vjet. Bashkimi Evropian vendosi ndalime të udhëtimit dhe ngrirjen e aseteve në pothuajse 50 zyrtarë Bjellorusë në protestë për zgjedhjet që Perëndimi thotë se ishin manipuluar.