Trajneri i Real Madrid Zinedine Zidane vlerësoi aftësinë e skuadrës së tij për t’i bërë ballë presionit pasi ata përfunduan një javë shqetësuese të rezultateve duke mundur Sevillan 1-0 jashtë shtëpisë të shtunën në La Liga.
Një autogol nga portieri i Sevillas, Bono, i dha Madridit fitoren dhe përgjigjen e përsosur për humbjen kundër Alavesit fundjavën e kaluar dhe humbjen e së mërkurës ndaj Shakhtar Donetsk, e cila rrezikoi shanset e tyre për t’u kualifikuar nga grupi i tyre i Champions League.

“Ne kemi fituar tre pikë shumë të rëndësishme, por gjëja më e rëndësishme është paraqitja,” tha Zidane në një konferencë për shtyp.

“Nga minuta e parë në të fundit ishim të shkëlqyeshëm, edhe pse duhej të vuanim pak në pjesën e dytë. Kjo ishte një fitore jashtëzakonisht e merituar ndaj një kundërshtari të fortë, një skuadër që mund t’ju dëmtojë në çdo moment. Ne e kapërcyem atë dhe unë jam shumë i kënaqur me lojtarët.”

Zidane, i cili udhëhoqi Realin drejt titullit sezonin e kaluar, iu desh të gëlltisë spekulimet gjatë javës se presidenti Florentino Perez po kërkonte ta shkarkonte atë pas fillimit të tyre të dobët.

Ndërsa fitorja ndaj Sevillas ishte një hap i parë i rëndësishëm në rrugën e Madridit drejt rimëkëmbjes, Zidane pranoi se nuk do të kishte asnjë lëshim për skuadrën e tij.