Futbolli bullgar qan ndarjen e parakohëshme nga jeta të trajnerit 61-vjeçar Nikola Spasov. Tekniku i skuadrës së Montanës në elitën e futbollit bullgar nuk arriti ta fitonte dot betejën me koronavirusin.

Spasov pasi u infektua me COVID-19, qëndroi 3 javë në spital periudhë në të cilën nuk arriti të fitonte betejën me jetën. Trajneri i ndjerë, ka pasur një karrierë të suksesshme edhe si futbollist, teksa u shpall kampion në vitin 1978 me Lokomotivën e Sofjes. Si trajner suksesin më të madh e regjistroi në vitin 2015 me Çerno More Varna, ku fitoi Kupën dhe Superkupën bullgare.