Nuk je vetem. Këtu, ekspertët ndajnë këshillat e tyre.

Ideja e një martese që kalon periudha pa seks nuk është e padëgjuar, por problemi i martesave pa seks është në rritje në të gjithë botën, raporton “HuffingtonPost”.

Në një artikull të New York Times, analiza e të dhënave zbuloi se martesa pa seks ’ishte fraza më e kërkuar në internet nga bashkëshortët, me 21,000 kërkime çdo muaj, transmeton lajmi.net.

Një studim i vitit 2017 nga Japonia ka zbuluar se gati 50% e çifteve nuk kishin pasur marrëdhënie seksuale për më shumë se një muaj dhe nuk e panë atë të ndryshonte shpejt.

Pra, çfarë të bësh nëse e sheh veten të mos futesh mes çarçafëve për asgjë tjetër përveç gjumit?.

Mos harroni se nuk jeni vetëm.

Clare Prendergast, Këshilltar për Relate dhe Terapist Seksi, i tha HuffPost në Mbretërinë e Bashkuar: “Mos harroni se nuk jeni vetëm – hulumtimi nga Relate, Marriage Care and Relationships Scotland zbuloi se më pak se gjysma e të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar (45%) thonë se janë të kënaqur me jetën e tyre seksuale dhe 51% thonë se nuk kanë bërë seks gjatë muajit të kaluar”.

Identifikoni pse keni ndërprerë marrëdhëniet seksuale.

Njerëzit ndërpresin marrëdhëniet seksuale për një sërë arsyesh – stresi, epshi i ulët, menopauza, mosha, humbja e besimit të trupit dhe çështje të tjera të lidhura me funksionimin seksual të gjithë mund të luajnë një rol, transmeton lajmi.net.

Jenny Porter, Drejtore e Shërbimeve të Klientit për Kujdesin e Martesës dhe terapisten e marrëdhënieve, thotë:

“Për shumë gra seksi mund të jetë jashtë rendit të ditës nëse ndihen të lënë pas dore ose nuk i duan partnerja e tyre. Për shumë burra dhe gra mund të ketë një problem fizik themelor siç është mosfunksionimi erektil ose dhimbja gjatë marrëdhënies seksuale”.

Dije që periudha e muajit të mjaltit nuk është e dhënë.

Prendergast është i etur të kujtojë çiftet afatgjata se të gjithë kalojnë nëpër njolla të thata, duke thënë:

“Në fillim të një marrëdhënieje, seksi mund të ndihet kaq i lehtë, natyral dhe emocionues. Por ju duhet të punoni në jetën tuaj seksuale dhe të gjeni kohë për seks dhe intimitet, veçanërisht kur keni qenë në një lidhje për një kohë”, transmeton lajmi.net.

Mos u ndjeni nën presion për të bërë seks.

Mund të duket kundër-intuitive, por shumë çifte që po këshillohen për këto probleme duhet të fillojnë në të vërtetë duke vendosur një ndalim të seksit, pasi kjo heq presionin.

Porter thotë: “Mundohuni të hiqni presionin në ndërkohë duke mos u ndjerë i detyruar të bëni seks – intimiteti mund të arrihet në shumë mënyra të tjera si p.sh. duke u përqafuar ose duke kaluar më shumë kohë së bashku si çift”.

Mos mendoni për seksin thjesht si marrëdhënie seksuale.

Clare Prendergast, tha: “Mundohuni të mos mendoni për seksin thjesht si marrëdhënie të plotë. Ju mund të jeni intim dhe sensual në shumë mënyra të ndryshme. Ndonjëherë kur çiftet nuk janë duke bërë seks, ata gjithashtu nuk janë aspak prekës ose puthur. Kalimi nga asgjëja në seksin e plotë mund të duket mjaft shqetësues në atë situatë, transmeton lajmi.net.

“Idealisht ju duhet ta ndërtoni atë gradualisht. Rizbuloni trupat e njëri-tjetrit dhe nëse ka kaluar një kohë e gjatë do të zbuloni njëri-tjetrin për atë që mund të ndihet si hera e parë sepse ne ndryshojmë. Ajo që na ra zilja në të njëzetat tona ka shumë të ngjarë të mos jetë në të pesëdhjetat tona”.

Por pyesni veten nëse një jetë pa seks është e kënaqshme për ju.

Megjithëse mund të jeni të kënaqur me një martesë pa seks për një periudhë afatshkurtër, sigurohuni që të pyesni veten nëse kjo do të ishte një prishje e marrëveshjeve në një periudhë më të gjatë.

Clare Prendergast, tha: “Disa njerëz në martesa pa seks janë të kënaqur me moskryerjen e marrëdhënieve seksuale. Por për të tjerët, kjo mund të ndikojë vërtet në mirëqenien e tyre emocionale dhe cilësinë e marrëdhënies së tyre në tërësi”, transmeton lajmi.net.

Jini të sinqertë në komunikim.

Clare Prendergast, tha: “Komunikimi është thelbësor – gjeni kohë për të folur dhe dëgjuar. Dilni së bashku, argëtohuni së bashku, bëni kohë për njëri-tjetrin. Kur të dy palët ndihen vërtet të dëgjuar dhe të kuptuar shpesh intimiteti rritet së bashku me dëshirën për të bërë seks me atë person.

“Duket qesharake, por nëse një partner nuk po tërheq peshën e tij përreth shtëpisë për shembull, inati mund të rritet dhe kjo mund të jetë një kthesë e madhe”.

Injoroni atë që shihni në media.

“Ka shumë artikuj të botuar se sa shpesh çiftet‘ mesatare ’kryejnë marrëdhënie seksuale, gjë që me të vërtetë mund të bëjë presion mbi çiftet dhe t’i bëjë ata të ndihen anormalë. Mundohuni të mbani mend se nuk është asnjë ‘normë’ në një marrëdhënie – çdo çift është unik dhe ka sasi dhe lloje të ndryshme seksi ”, thotë Porter. /Lajmi.net/

SHPËRNDAJE