Princesha e mbretërisë së vogël Himalaje të Butanit, 27-vjeçarja Euphelma Choden Wangchuck, u martua me një vit më të madhin se ajo, Dash Thinlay Norbu.

Ajo është gjysmë motra e vogwl e mbretit aktual Jigme Namgyel Wangchuck, ndërsa burri i saj është vëllai i vogël i mbretëreshës aktuale Jetsun Pema.

Princesha Euphelma Choden Wangchuck studioi sociologji në Shtetet e Bashkuara. Ajo është gjithashtu presidente e Komitetit Paraolimpik të Butanit. Burri i saj ka studiuar në Indi, është trajnuar si pilot dhe punon për linjën ajrore Butanane Drukair.

Dinastia Wangchuck ka qeverisur Butanin për më shumë se 100 vjet dhe vlerësohet shumë në këtë vend të vendosur midis Indisë dhe Kinës.

Babai i princeshës abdikoi në vitin 2008, duke i hapur rrugën demokracisë. Që atëherë, vendi ka qenë një monarki kushtetuese.

T mobile In article [4]

Vendi është kryesisht i paprekur nga ndikimet e jashtme dhe mbron kulturën dhe natyrën e tij duke shmangur turizmin masiv.

Popullsia e Butanit, 730,000 prej tyre, konsiderohet si një nga kombet më të lumtur në botë.

Dekada më parë, Mbreti kishte deklaruar se cilësia e jetës ishte më e rëndësishme se rritja ekonomike dhe se ajo matet me treguesin bruto kombëtar të lumturisë.

Vendi gjithashtu është kursyer shumë nga pandemia e koronavirusit. 346 njerëz të infektuar u regjistruan dhe askush nuk vdiq, sipas të dhënave të Universitetit Amerikan Johns Hopkins. /tesheshi.com/