Franca ka hapur hetimet anti-terror , pasi dy gazetarë u therën me thikë në Paris në afërsi të ish zyrave të revistës satirike Charlie Hebdo që u sulmua nga militantët islamistë më 2015.

Kryeministri Jean Castex, i cili nxitoi për në vendin e ngjarjes, tha se sulmuesi kryesor ishte arrestuar dhe se jeta e asnjërit prej të plagosurve nuk ishte në rrezik, transmeton portali arbresh.info.

Një person i dytë ishte gjithashtu në paraburgim pas sulmit, në të cilin dëshmitarët thanë se një thikë mishi ose thikë kasapi ishte përdorur si armë.

Një banor lokal, i cili dëgjoi sulmin, i tha Reuters se kishte një britmë të gjatë, vdekjeprurëse nga “një person që ulërinte dhe bërtiste”.

Një fqinje tha se ajo pa gjak në tokë dhe njerëz që tërhiqnin një grua të plagosur larg në një ndërtesë që strehonte një agjenci lajmesh.

Një burim policor tha se i dyshuari kryesor ishte 18 vjeç, i njohur për shërbimet e sigurisë, i lindur në Pakistan dhe ishte arrestuar me gjak mbi të. Një burim i dytë tha se një pastrues mishi ishte gjetur në dysheme pranë një stacioni të metrosë.

Sulmi u krye në atë që Castex tha se ishte një “vend simbolik” dhe përkoi me fillimin e këtij muaji të gjyqit të 14 bashkëpunëtorëve të dyshuar në sulmin e vitit 2015./