Qirinjët e ndezura dhe llambat tradicionale ndezën qiellin e natës së Indisë të dielën në një shfaqje nëntë minutëshe për të shënuar luftën kundër pandemisë së koronavirusit, e cila e ka lënë vendin e gjerë, raporton France24.

Nëpër qytete të mëdha dhe më të populluar në botë me 1.3 miliardë njerëz, shumë e dëgjuan thirrjen e kryeministrit Narendra Modi për të fikur dritat e tyre në orën 9:00 të mëngjesit me kohën lokale.

Banorët bërtisnin “Përshëndetje nënë India” dhe “go corona go”. Ata brohorisnin, duartrokitën dhe ngritën fishekzjarret që shkatërruan mbrëmjen e qetë, në skena që kujtojnë Diwali, festivali i dritave hindu.

Loading...