Fabio Wibmer tundon botën me mjetin e tij me dy rrota.

Mbase ju mund të dyshoni të hipni në një biçikletë përsëri pasi të keni parë Fabio Wibmer në veprim.

Atleti 24-vjeçar austriak po thuajse po shikohet nga e gjithë bota – ai ka gati gjashtë milion ndjekës të mediave sociale – falë aftësive të tij me biçikletë në rrugë të ndryshme dhe çiklizmit në mal.

“Njerëzit thoshin se jam plotësisht i çmendur dhe ju e dini, edhe marrëzi”, tha Wibmer në një dokumentar të CNN Sport.

Lindur në Oberpeischlach – një fshat në jug të Austrisë me vetëm 104 banorë – Wibmer filloi të hipte me motor në moshën gjashtë vjeç dhe madje mori pjesë në Kampionatin Botëror Motocross në Itali në 2011.

Por pasi shikoi një video të Danny MacAskill, austriaku filloi ta përdorte biçikletën.

“Që nga ajo ditë, unë u dashurova shumë me sportin”, thotë Wibmer.

Ai ishte më pas një nga 15 çiklistët e rinj të përzgjedhur nga MacAskill.

Austriaku është bërë një nga fytyrat më të njohura në skenën e çiklizmit dhe videot e tij në YouTube kanë pasur mbi 500 milionë shikime.

Por me popullaritetin vjen rritja e pritjes – si dhe presioni – kështu që Wibmer është i vetëdijshëm që përpiqet ta bëjë secilën video më të mirë se e fundit.

“Është një lloj si një sfidë të përpiqesh t’i shmangësh ato mendime diku në kokën tënde dhe t’i dish, t’i mposhtësh”, thotë Wibmer, duke kujtuar momentet e dyshimit që i është dashur të përballet.

Një nga videot e tij – përqendrohet në dëmtimet që Wibmer ka pësuar, duke përfshirë eshtra të thyer dhe plagë të thella pasi ai u rrëzua në rrugë ose edhe nga mali.

Pavarësisht rreziqeve me të cilat përballet kur po e nget biçikletën e tij, Wibmer nuk po planifikon të dalë në pension së shpejti.

Loading...