Forcat turke po rritin sulmet ajrore dhe një sulm tokësor, pasi futja e tyre në zonat e mbajtura nga kurdët e veriut të Sirisë hyn në një ditë të dytë, raporton BBC.

Ushtria e Turqisë tha se ai kishte kapur caqet e përcaktuara. Ka raporte për luftime të rënda në rajonin kufitar qendror dhe shtatë vdekje civile.

Dhjetëra mijëra njerëz raportohet se po largohen nga shtëpitë e tyre.

Sulmi ndaj forcave të drejtuara nga kurdët, aleatët kryesorë të SHBA-së, pason vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për tërheqjen e trupave amerikane.

Turqia thotë se dëshiron të krijojë një “zonë të sigurt” në kufi për shumë prej refugjatëve sirianë në territorin e saj.

Por ditën e enjte Presidenti Rexhep Tajip Erdogan kërcënoi të dërgojë refugjatët në Evropë në vend nëse e karakterizonte ofensivën turke si një okupim.

Të mërkurën, Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo mohoi që SHBA i kishin dhënë Turqisë një “dritë jeshile” për ofensivën.