Samsung i dha fund prodhimit të telefonëve celularë në Kinë bëri të ditur kompania ditën e Mërkure e cila është dëmtuar nga konkurrenca në rritje nga rivalët vendas në tregun më të madh në botë.

Mbyllja e fabrikave të prodhimit në Kinë nga Samsung vjen pasi në Qershor kompania reduktoi prodhimin në qytetin Huizhou dhe mbylli një fabrikë tjetër vitin e kaluar.

Po ashtu në vendin me popullsinë më të madhe në botë kostot e punësimit janë rritur dhe ekonomia ka filluar të ngadalësohet.

Edhe Sony tha se do të mbyllte fabrikat në Pekin dhe të prodhojë telefonë vetëm në Tajlandë.

T mobile In article [1]

Ende Apple vazhdon të prodhojë në Kinë pjesën më të madhe të produkteve. Pjesa e tregut e Samsung në tregun Kinez ra në 1% në tre mujorin e parë të vitit nga 15% që kishte qenë në 2013.

Kompania humbi terren përballë markave në rritje si Huawei dhe Xiaomi. Por Samsung mbetet prodhuesi më i madh në botë i smartfonëve. Sa i përket fabrikës së Samsung, mediat Koreane raportonin se punësonte 6,000 vetë dhe prodhonte 63 milionë njësi në vit.

Aktualisht prodhimi i telefonëve Samsung bëhet në Indi dhe Vietnam. /PCWorld Albanian

Comments are closed.