Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zaharova bëri reagimin e parë pas refuzimit të BE-së për të hapur bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, transmeton koha.mk.

Ajo pyeti se me cilën pjesë të këtyre dy vendeve kufizohen Shtetet e Bashkuara për të lobuar përtej oqeanit për anëtarësimin e tyre në BE.

“Unë mund të kuptoj një diplomat amerikan që përzien Arkhangelsk me Severodvinsk. Një vend i huaj, ata nuk kishin asnjë hartë gjeografike. Por me cilën pjesë të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë kufitzohen Shtetet e Bashkuara për të lobuar për integrimin e tyre në një kontinent tjetër, këtë Departamenti i Shtetit duhet ta dijë “, ka shkruar Zaharova në Twitter, si përgjigje të urdhrit të dhënë në Twitter të zëdhënëses së Departamentit të Shtetit të SHBA, Morgan Ortagus, e cila ka postuar në Twitter se Uashingtoni është shumë i zhgënjyer nga vendimet e fundit të liderëve të BE-së.

Zaharova gjithashtu shkruan se e kupton që me largimin e Britanisë së nga BE duhet të plotësohet zbrazëtira, por vetë Brukseli duhet të kuptojë se çfarë i pret ata nëse këto dy vendet bëhen anëtare të BE-së, është shprehur Zaharova, transmeton Sputnik.