Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq ka dhënë detaje nga takimi i saj me të dërguarin special të presidentit amerikan për dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, Richard Grenell.

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq nuk ka dashur ta komentojë përmbajtjen e bisedës së presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq me të dërguarin special të presidentit amerikan, Richard Grenell.

Por, ajo ka thënë se është e njohur me përmbajtjen e saj dhe theksoi se takimi i saj me Grenellin ka qenë i mirë dhe i përqendruar tek zhvillimi ekonomik.

Bërnabiq në emisionin Hit në “TV Pink” ka thënë se ia përcolli Grenellit porpsinë se Beogradi asnjëherë nuk kishte hyrë në luftë tregtare me Prishtinën, as në rrethanat më të vështira kur ishte “kidnapuar dhe terrorizuar”, drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovë në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq.

“Ajo për çka pajtohem në përgjithësi është se nëse gjendja ekonomike është më e mirë, nëse ekziston shkëmbimi dhe tregtia e lirë e mallrave, njerëzit jetojnë më mirë, kanë vende të punës, rroga më të mira, po ashtu zbuten tensionet politike dhe është hapësira më e madhe për kompromis. Edhe ne mundohemi ta bëjmë këtë”, theksoi Bërbabiq, transmeton lajmi.net.