Vojvoda ka debutuar në Europa League në mënyrën më të mirë të mundshme, si në aspektin personal, por edhe atë ekipor.

Në Grupin F, ku gjenden edhe Arsenali e Eintracht Frankfurti, është edhe Standard Liege.

Mërgim Vojvodan e nisi titullar ndeshjen e parë në Europa League dhe e ndihmoi Standard Liegen ta mposhtë 2-0 skuadrën e Vitoria de Guimaraes.

Vojvoda la gjurmë në këtë takim, pasi goli i parë, që ishte autogol, erdhi pas harkimit të mbrojtësit të Kosovës, duke e detyruar kundërshtarin ta dërgojë topin në portën e gabuar.