Virgil Van Dijk është në mesin e atyre që pritet të fitojnë çmime nga ceremonia e FIFA-s për më të mirët e vitit 2019, e cila do të mbahet sonte në mbrëmje në shtëpinë e operës në Milano.

Qendërmbrojtësi i Liverpoolit do të jetë favorit, përkundër konkurrencës nga Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo.

Treshja është e nominuar për çmimin kryesor, Lojtari më i Mirë i FIFAS për 2019

Messi, ndërkohë, është i nominuar edhe për Golin më të Mirë të FIFA për 2019, parabolën kundër Real Betisit në muajin mars.

 The Best FIFA Football Awards™ – Green Carpet – WATCH LIVE !

Gjitha çmimet që do të dhurohen sonte:

Data: E hënë, 23 shtator

Ora:  20:30

Drejtpërdrejt në: FIFA YouTube. FIFA Facebook.

Këta janë të nominuarit për çmime, sipas uebsajtit të FIFA-s

Lojtari më i Mirë i FIFA-s:

Cristiano Ronaldo, Portugali/Juventus

Lionel Messi, Argjentinë/Barcelona

Virgil van Dijk, Holandë/Liverpool

Lojtarja më e Mirë e FIFA-s:

Lucy Bronze, Angli/Olympique Lyonnais Feminin

Alex Morgan, SHBA/Orlando Pride

Megan Rapinoe, SHBA/Reign FC

Trajneri më i Mirë i FIFA-s:

Pep Guardiola, Spanjë/Manchester City

Jurgen Klopp, Gjermani/Liverpool

Mauricio Pochettino, Argjentinë/Tottenham Hotspur

Trajneri/ja më e Mirë e FIFA-s:

Jill Ellis, ekipi kombëtar i SHBA-së

Phil Neville, ekipi kombëtar i Anglisë

Sarina Wiegman, Holandë.

Portieri më i Mirë i FIFA-s:

Alisson Becker, Brazil/Liverpool

Ederson, Brazil/Manchester City

Marc-Andre ter Stegen, Gjermani/Barcelona

Portierja më e Mirë e FIFA-s:

Christiane Endler, Kili/Paris Saint-Germain

Hedvig Lindahl, Suedi/Chelsea/VfL Wolfsburg

Sari van Veenendaal, Holandë/Arsenal/Atlético Madrid

Cmimi Puskas i FIFA-s (Goli mw i mirw i FIFA-s):

Lionel Messi (Argjentinë): Real Betis v. FC Barcelona (La Liga, 17 mars 2019)

Juan Fernando Quintero (Kolumbi): River Plate v. Racing Club (Superliga e Argjentinës, 10 shkurt 2019)

Daniel Zsori (Hungary): Debrecen FC v Ferencvaros TC (Liga e Parë e Hungarisë, 16 shkurt 2019).