Partia në pushtet ‘Rusia e Bashkuar’ ka pësuar humbje të mëdha në zgjedhjet e së dielës në parlamentin e qytetit të Moskës. Këtë fakte e tregojnë rezultatet e plota të dala nga këto zgjedhje. Kjo konsiderohet si një goditje e rëndë për Presidentin e Rusisë

Erjon Dervishi

Partia “Rusia e Bashkuar” humbi gati një të tretën e vendeve në parlamentin me 45 anëtarë, por mbetet në rrugën e duhur për të mbajtur shumicën e saj me rreth 26 vende. Me shumicën e kandidatëve të opozitës të skualifikuar, komunistët, të pavarurit dhe të tjerët fituan disa vende në këto zgjedhje. Përjashtimi i kandidatëve të opozitës shkaktoi protesta masive. Mijëra njerëz janë arrestuar, dhe nga ana tjetër policia është akuzuar për një sëre goditjesh dhje përdorimin e metodave brutale ndaj demonstruesve.

Cilat janë të rejat e fundit nga Moska?

Me gati të gjitha rezultatet e përfunduar, partia “Rusia e Bashkuar” parashikohet të marrë 26 vende në parlamentin e qytetit (Mosgorduma). Marka e partisë është bërë kaq familjare kohët e fundit, sa të gjithë anëtarët e saj garuan si të pavarur, raporton Sarah Rainsford për BBC në Moskë. Me një shqetësim të madh, kreu i partisë në kryeqytetin rus, Andrei Metelsky, nuk u rizgjodh. Partia Komuniste pritet të marrë 13 vende, ndërsa partia liberale Yabloko dhe partia e majtë “Just Rusia” secila do të ketë tre vende. Udhëheqësi i opozitës, Alexei Navalny promovoi një strategji të “votimit të zgjuar” pasi aleatët e tij u ndaluan të kandidonin në këto zgjedhje. Ekipi i Z. Navalny ekspozoi atë që ata e quanin kandidatët “të fshehtë” të Rusisë së Bashkuar, dhe bëri fushatë për ata që ishin më të mirë për t’i mposhtur ata. Ai e përshkroi rezultatin si “fantastik”. Media shtetërore po paraqet më së shumti rezultatet në Moskë si një fitore për partinë qeverisëse për çdo rast, thonë mediat ndërkomëbtare. Por Kremlini me siguri do të jetë duke studiuar pamjen e vërtetë, dhe ato që thotë për gjendjen shpirtërore në kryeqytetin rus. Pjesëmarrja në zgjedhjet e së dielës ishte rreth 22%.

Po për pjesën tjetër të Rusisë?

Për dallim nga Moska, kandidatët e mbështetur nga Kremlini mbizotëruan në zgjedhjet e tjera lokale dhe rajonale të mbajtura në të gjithë vendin në 8 shtator. Ata duken të vendosur për të fituar në të 16 rajonet që ishin duke zgjedhur guvernatorët e tyre. Rusia e Bashkuar është formuar në vitin 2001 për të mbështetur Presidentin Vladimir Putin, vlerësimet e të cilit kanë rënë muajt e fundit. Duke komentuar rezultatet e përgjithshme të zgjedhjeve, zëdhënësi i Z. Putin, Dmitry Peskov tha: “Në përgjithësi, fushata e Rusisë së Bashkuar në të gjithë vendin ishte shumë, shumë e suksesshme. Në disa vende, ajo mori më shumë vende, në të tjera – më pak. Në të gjithë vendin, partia tregoi udhëheqjen e saj politike”. Kur u pyetën nëse humbja e vendeve në Moskë ishte për shkak të votimit në protestë, z. Peskov tha: “Rezultati tregon të kundërtën – se të gjitha teoritë e ekspertëve politikë për një votim proteste nuk u konfirmuan”.

A është popullariteti i Putin në rënie?

Brenda disa muajsh kur Presidenti Rus Vladimir Putin mbaroi mandatin e tij të katërt, Rusia priti Kupën e Botës. Ishte qershor 2018, dhe të gjithë sytë ishin për Rusinë. Konkurrenca kaloi pa probleme – dhe tifozët dhe ekipet vlerësuan mikëpritësit rusë për mbajtjen në një shfaqje kaq të qetë. Por nuk pati asnjë periudhë muaji të mjaltit për udhëheqësin e saj. Vlerësimi i miratimit të Putin, sipas agjencisë së votimit të sponsorizuar nga shteti VTSIOM, ra nga 64% në ditën e zgjedhjeve në Mars 2018 – më i larti për çdo kandidat presidencial në historinë moderne Ruse – në 56% në fillimin e Kupës së Botës. Nga mesi i kësaj vere, ishte 49% – vlerësimi i tij më i dobët i aprovimit që kur u bë i pari president në vitin 2000. Tani, një vit pas Kupës së Botës, mbështetja për liderin e Rusisë është përsëri objekt debati intensiv. Polemika e vlerësimit arriti kulmin e tij këtë muaj menjëherë para Forumit Ekonomik Ndërkombëtar në St Petersburg, një nga projektet personale të Vladimir Putin, i cili synon të tërheqë investitorët e huaj përsëri në Rusi. Një javë para fillimit të forumit, agjencia kombëtare e votimit VTSIOM publikoi një studim që tregon se besimi i publikut tek presidenti kishte rënë në 31.7% – niveli i tij më i ulët që nga 2006. Por VTSIOM duket se e ka marrë mesazhin – sepse brenda disa ditësh, ajo njoftoi se kishte ndryshuar formën e pyetjeve të saj. Në vend që të pyesnin rusët se cilët politikanë kishin besim, sondazhet pyetën konkretisht nëse ata i besuan apo jo zotit Putin. Si rezultat, vlerësimet e tij të besimit dukeshin të hidheshin nga pak mbi 30% në 72.3% në më pak se një javë. Guvernatori i Pro-Kremlinit, Oleg Kozhemyako, në rajonin Primorye të Lindjes së Largët të Rusisë, beson se duhet të ketë një shpjegim të thjeshtë për rritjen drastike të popullaritetit të Putinit. “Vlerësimet e ulëta duhet të kenë qenë rezultat i një keqkuptimi”. Por ish kryetari i Bashkisë Yekaterinburg, Yevgeny Roizman, i cili mundi kandidatin e qeverisë në zgjedhjet në 2013, beson se sondazhet po i tejkalojnë artificialisht rezultatet. “Jam i sigurt se vlerësimi i vërtetë është shumë më i ulët,” i tha z. Roizman për mediat Ruse.

Kremlini

Arsyeja e rënies fillestare të vlerësimeve, sipas sondazhit, ishte një veprim i diskutueshëm në qershor 2018 për të rritur moshën e pensionit në Rusi – nga 55 në 60 për gratë dhe nga 60 në 65 për burra. Ndërsa jetëgjatësia mesatare e një burri rus qëndron në 66 vjec, kjo ofronte mundësinë për të punuar brenda një viti nga vdekja juaj. Në të gjithë vendin, njerëz të të gjitha moshave – shumë prej të cilëve nuk kishin protestuar kurrë më parë – dolën në rrugë për të treguar zemërimin e tyre. “Unë kurrë nuk do të kisha votuar për Putinin nëse do ta dija se ai do të vinte moshën se kur do të marrim pensionet tona,” tha Marina për mediat ndërkombëtare, 57 vjeç, një mësuese në pension nga Krasnodar. Dhe në muajt në vijim, mbështetja vazhdoi të binte. Në Shtator 2018, Kremlin kritikoi ashpër zgjedhjet guvernatoriale, në të cilat tre kandidatë të opozitës triumfuan mbi shpresat pro-qeveritare. Ishte një rezultat i paparë. Përballë tij, Kremlini është shfaqur i pakënaqur nga vlerësimet në rënie të popullaritetit të presidentit, duke thënë publikisht se nuk kishte asnjë arsye për tu frikësuar. Por “Putin është personifikim i gjithë fuqisë në Rusi”, sipas Andrei Kolesnikov nga Qendra e Moskës Carnegie. “Vlerësimi i tij personal pasqyron qëndrimet ndaj çdo institucioni qeveritar. Nëse ai humbet mbështetjen, çdo ministër dhe zyrtar gjithashtu e humbet atë. Zyrtarët e Kremlinit duhet të insistojnë që vlerësimet e Putinit nuk i shqetësojnë. Zyrtarisht, ata duhet të shfaqen të sigurt. Por nuk ka dyshim se ata kanë shikuar shifrat nga afër dhe po fillojnë të ndjehen nervoz”.

Loading...
Global