Milan ka lajmëruar sot se ata do të debutojnë me një taskforcë anti-racizëm gjatë ndeshjes se nesërme kundër Interit

Serie A kanë qenë të përfshira në disa incidente raciste javëve të fundit, me Romelu Lukaku dhe Franck Kessie që janë abuzuar në baza racore nga tifozët e Cagliarit dhe Veronas.

Para derbit të se nesërmes, Milan ka shfrytëzuar këtë ndeshje edhë për promovimin e një fushate që ka për qëllim mos diskriminimin e lojtarëve në stadium dhe në rrjete sociale.

“Futbolli italian ka nevojë që të zgjodhët dhe të marrëq qëndrim të fortë kundër racizmit”, ka thënë CEO i Milan, Ivan Gazidis për faqen zyrtare të klubit.

“AC Milan do ta merr rolin prijës në këtë problem, duke promovuar vlerat humani që janë relevante për të gjithë ne