Presidenti iranian ka paralajmëruar Perëndimin të ‘qëndrojë larg’ ndërsa ka treguar forcën e vendit të tij gjatë një parade ushtarake.

Sipas mediave huaja në Gjirin Persik dhe tha që Irani do të paraqesë një plan paqeje, pasi armiku i Shteteve të Bashkuara urdhëroi përforcime në rajon.

Fjalimi i tij erdhi ndërsa ai dhe ushtarakët e tij të lartë u përshëndetën nga ushtarët që marshuan pranë tyre në unison të ngushtë përpara tempullit të Ajatollah Khomeini në Teheran sot.

Në fjalën e tij, Rouhani u bëri thirrje fuqive të huaja që ‘të qëndrojnë larg’ nga Gjiri dhe tha që nëse ata janë ‘të sinqertë, atëherë ata nuk duhet ta bëjnë rajonin tonë vendin e një gare armësh. Prania juaj ka sjellë gjithmonë dhimbje dhe mjerim’.

Ai shtoi: ‘Sa më larg të mbash veten nga rajoni dhe kombet tona, aq më shumë siguri do të ketë’.

Ai vazhdoi: ‘Ne madje jemi të gatshëm të injorojmë gabimet e tyre të së kaluarës … pasi sot situata është e tillë që armiqtë e Islamit dhe rajonit, domethënë Amerika dhe Sionizmi, duan të abuzojnë me grindjet midis nesh’.

‘Logjika jonë është logjika e një Gjiri Persik, siguria e të cilit vjen nga brenda. Forcat e huaja mund të shkaktojnë probleme dhe pasiguri për njerëzit tanë dhe për rajonin tonë’.

Parada ushtarake shënoi sot 39 vjetorin e fillimit të luftës tetëvjeçare me Irakun që filloi kur Saddam Hussein pushtoi Iranin në 1980 dhe njihet si ‘mbrojtja e shenjtë’.

Mes të pranishmëve, Irani shfaqi sistemin e mbrojtjes ajrore Khordad-3 që rrëzoi një dron amerikan në qershor.

Ai gjithashtu tregoi një raketë iraniane me rreze të mesme që mund të udhëtojë deri në 2,000 kilometra (1,250 milje) që do të thotë se mund të jetë brenda kufijve të bazës të Izraelit dhe SHBA-së në rajon.

Parada të ngjashme u mbajtën në qytete të mëdha dhe qytete në të gjithë vendin përfshirë qytetin portual të Bandar Abbasit afër ngushticës së Hormuzit.

Televizioni Shtetëror tregoi një numër të anijeve të sulmit të shpejtë iranian, si dhe mbrojtjen ajrore dhe pajisjet e tjera ushtarake.

Ai gjithashtu mbante imazhe të forcave detare të Gardës Revolucionare iraniane që përshkonin anën e një anije me vela, përcjell Telegrafi.

Duke folur në paradën ushtarake, Rouhani zbuloi gjithashtu se Irani do të paraqiste një plan paqeje në Kombet e Bashkuara brenda ditëve.

Ndryshe, tensionet midis Iranit dhe SHBA-së dhe aleatët e saj kanë kërcënuar të ziejnë që nga maji i vitit të kaluar kur presidenti Donald Trump u tërhoq në mënyrë të njëanshme nga një marrëveshje bërthamore e vitit 2015 dhe më vonë filloi të rivendosë sanksionet